החסימה ההרמטית של זיר”ה מתנפצת אל קרקע המציאות

כדאי תמיד להשאר מעודכנים! הרשמו לעדכונים של האתר במייל! - המייל יישלח כל יום ראשון בעשר בבוקר ויכיל אך ורק את המאמרים שהתפרסמו באינטרנט ישראל. ללא ספאם, ללא הצפות, ללא בלגנים. אם יש לכם טלגרם, בדקו את ערוץ הטלגרם של האתר שבו אני מעדכן על פוסטים חדשים 🙂

אתר סדרות אמור להיות חסום הרמטית בהוראת בית המשפט כבר זמן רב. בכתבות שיצאו בדה מרקר ובמקומות אחרים לפני כמה חודשים התהדר הארגון הקיקיוני זיר״ה, שאמור לייצג את בעלי זכויות היוצרים על התוכן הישראלי, בחסימה הרמטית של אחד מהאתרים הפופולריים בישראל (על פי העיתונים). כך אפשר לקרוא באתר דה-מרקר. על פי הכתבה,

זיר”ה דרשו צו המורה להוריד מהאוויר את האתרים המפרים זכויות יוצרים, באמצעות חסימה אצל ספקיות האינטרנט.

שוב ושוב בתקשורת, התהדרו עורכי הדין של זיר”ה בכך שהפעם הו-הו-הו החסימה היא הרמטית לחלוטין. האמנם? עברו ככבר יותר משלושה חודשים מאז הנצחון ההיסטורי של זיר״ה על אחד מהאתרים הפופולריים בישראל. זמן מעולה לבדוק את מדיניות החסימות של זיר״ה.
זיר”ה, מסיבה מסוימת, בטוחים שצריכים ידע טכנולוגי יוצא דופן על מנת לעקוף את החסימות המטופשות שלהם. הנה מה שנציג מטעמם ציין ברוב גאווה בראיון עם דה-מרקר:

ואולם בזיר”ה לא חוששים. לטענתם, עקיפת החסימה באמצעות VPN היא פעולה טכנית מורכבת למדי, והגולש הממוצע באינטרנט לא ימהר לבצע אותה.

ואכן, מי שינסה להכנס לאתרים ‘האסורים’ יגלה את הדבר הבא:

Your connection is not private Attackers might be trying to steal your information from www.sdarot.pm (for example, passwords, messages, or credit cards). NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID
בואו ונראה עד כמה קשה העקיפה הזו. הנה הסבר חדש וטרי מהיום שמראה באופן חי איך עוקפים את החסימה ההרמטית שהוצאה במאמצים כה רבים:

אורך הסרטון 2 דקות שחצי מתוכו מוקדש לקיטורים על זיר”ה ומצב האינטרנט שלנו. הוא כל כך מורכב שלקח לאמא שלי, שהיא לא אדם טכני, שלושים וארבע שניות לשנות את ההגדרות בלי שהתקשרה אלי בכלל. זו, אליבא דעורכי הדין המלומדים של זיר״ה, פעולה טכנית מורכבת ומסובכת. אני ממש מקווה שידע שלהם בעריכת דין עולה על הידע הטכנולוגי שלהם שדומה יותר לידע טכנולוגי של בבושקה עתיקת יומין שחיה בבקתת עץ מבודדת בערבות סיביר. אין לי בעיה עם כך ש(שוב), זיר”ה מתבזים. אבל לצערי הם מבזים בדרך איתם את בית המשפט, השופט ובכלל את כל מערכת האכיפה. לפי דעתי, כיוון שחסימה היא כל כך מגוחכת וקלה לעקיפה, זיר”ה מבזים את בית המשפט כאשר הם גוררים אותו להחליט החלטות מגוחכות ובלתי ישימות ששמים את מערכת המשפט ללעג ולקלס.

דעתי על ‘חסימות’ כאלו ידועה. אם לזיר”ה יש בעיה עם מפעילי אתרים – הם מוזמנים לתבוע את מי שעומד מאחורי אתרי הסרטים (דבר שהם נכשלו עד כה לעשות). אל להם לגעת או להתערב בתעבורת הרשת שחייבת להיות נייטרלית. היום מדובר באתר המפר זכויות יוצרים או הימורים, מחר מדובר באתר שמדריך איך לעקוף חסימות (כמו האתר הזה) ומחרתיים אתר שמתחרה בבן של חבר מרכז הליכוד. המדרון החלקלק הוא טענה לגיטימית פה.

ישנה אפשרות לבצע חסימה יותר מורכבת, אך חסימה כזו תאט את גלישת האינטרנט לכלל המדינה וגם אותה ניתן לעקוף עם VPN. כמעט לכל גולש מתוחכם היום יש VPN. ניתן לחסום גם VPN אבל אנחנו ממש לא רוצים להגיע לשם כיוון שרק מדינות נוסח סין וצפון קוריאה עושות חסימה מהסוג הזה (וגם סין לא ממש מצליחה).
אם זיר”ה רוצות להגן על זכויות היוצרים של הלקוחות שמממנים אותה במיליונים רבים, היא יכולה לעשות כמה דברים. הדבר הראשון הוא לתפוס את מי שגורם את הפרת זכויות היוצרים ולהביא אותו לדין. אני יודע שזה קשה, אבל קשה גם להעמיד לדין רוצחים וגנבים. זה לא אומר שצריך להשליך לכלא אנשים ללא משפט.
האפשרות הטובה ביותר להלום בפיראטיות הוא ליצור פלטפורמה להפצת תכנים במחיר הוגן ובאיכות טכנית מעולה. אני לא צורך תכנים פיראטיים כבר שנים רבות. למה? כי אני אדם מבוגר ויש לי 12 דולר כל חודש לשלם לנטפליקס. יש לי 10 דולר בחודש לשלם לקינדל על מנת לקרוא ספרים בנחת, יש לי 10 דולר בחודש כדי לשלם לספוטיפיי (שאותה אני נאלץ לצרוך באמצעות VPN כי זיר”ה לא מרשים ששירות כזה יהיה בארץ. מבחינתם אני צריך להשתמש בדיסקים) ויש לי כמה עשרות דולרים בחודש לשלם לסטים עבור משחקים מצויינים ומהנים. המשותף לכל השירותים האלו הוא תשלום הוגן, איכות מעולה, שחרור תכנים מהיר וצפייה איפה שבא לי ומתי שבא לי. את הסרטים של נטפליקס אני רואה בסלולרי, בטאבלט, במחשב בחדר הילדים או בטלוויזיה וכל זה גם באיכות של 4K. את הספרים שרכשתי בקינדל אני יכול לקרוא בטלפון, בטאבלט או במכשיר הקינדל שלי. נכון, זה קשה ליצור פלטפורמה כזו, אבל זה ירצח את הפיראטיות או לפחות יותיר אותה בשוליים.
למרבה הצער, בגלל שבארץ אין שום פלטפורמה שמתקרב באיכות הטכנית שלה לפלטפורמות שלעיל, אני מנותק מהתרבות הישראלית. הסדרות, המוזיקה והספרים שאני נהנה מהם הם באנגלית צחה והכסף שאני משלם לא הולך לתעשית התוכן המקומית. מצד שני, אני גם לא עובד בחברות ישראליות כבר הרבה שנים – אז זה סוג של סגירת מעגל 🙂

כדאי תמיד להשאר מעודכנים! הרשמו לעדכונים של האתר במייל! - המייל יישלח כל יום ראשון בעשר בבוקר ויכיל אך ורק את המאמרים שהתפרסמו באינטרנט ישראל. ללא ספאם, ללא הצפות, ללא בלגנים. אם יש לכם טלגרם, בדקו את ערוץ הטלגרם של האתר שבו אני מעדכן על פוסטים חדשים 🙂

תגיות: פורסם בקטגוריה: חדשות אינטרנט

אל תשארו מאחור! יש עוד מה ללמוד!

12 comments on “החסימה ההרמטית של זיר”ה מתנפצת אל קרקע המציאות
 1. עומר הגיב:

  חח אהבתי. אגב לדעתי גם אפשר בhosts :).
  לצערנו המשתמש ה”ממוצע מינוס” עדיין יסבול מהחסימה ה”מטורפת” הזו.

  אבל שיהיה.
  בלינקוס אגב זה היה לוקח לך 10-20 שניות 😛

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

   אמא שלי הצליחה 🙂 נכון שהיא חכמה וטכנולוגית והכל. אבל היא סבתא לנכדים גדולים…. אם היא הצליחה ומהר, כל אחד יכול.
   [אגב, לסרטון שבו אני מסביר איך עושים את זה בחלונות 7, יש כמעט 200,000 צפיות. מה שמראה על המון אנשים שכן עושים את זה]

 2. cookie הגיב:

  vpn דבר מורכב?
  יש עשרות extensions לדפדפן לדוגמא chrome
  יש את opera שכולל vpn
  יש חברות vpn שלפעמים מחלקים יוזרים חינם לדוגמא
  https://www.okayfreedom.com/specials/chip0617/of
  ויש קראקים לvpn בתשלום שמוצאים בגוגל בדקה

  • רן בר-זיק הגיב:

   זה מה שהם אמרו. הדבר הכי משעשע הוא שהם חושבים שצריך VPN על מנת לעקוף את החסימה הזו. VPN נדרש לחסימות הרבה יותר משמעותיות כמו deep packet filtering שלא נהוגות בחברות דמוקרטיות. אפילו שאולי זיר”ה מפנטזים על כזה דבר…

 3. אלון הגיב:

  הי רן
  במאמר שפרסצת בהארץ http://www.haaretz.co.il/captain/net/1.4054299 ציינת שלא כדאי להתחבר לאתר מוצפן דרך שרת פרוקסי.

  למה?
  האם נתוני התעבורה (נניח סיסמאות)חשופים לפרוקסי?

  • רן בר-זיק הגיב:

   חד משמעית לא – אבל מי שיש לו את הפרוקסי יכול לדעת את יעדי הגלישה שלך. אולי הייתי צריך לנסח את זה מעט שונה.

   • אלון הגיב:

    באותה המידה שהוא יודע את יעדי הגלישה לאתרים שאינם מוצפנים…לא רואה הבדל.
    מה לגבי החסימה של זירה, למה אישרו להם רק חסימת DNS ולא (גם) חסימת IP?
    מה הרעיון?

 4. ש הגיב:

  איך מבצעים את עקיפת החסימה מהנייד למשל? דקות ארוכות של ניסיונות מתוסכלים :/

  • אורה הגיב:

   תכתוב בגוגל פליי או באפסטור
   1.1.1.1
   זה יפתור לך את הבעיה, ועל הדרך יעשה לך את האינטרנט מהיר ומאובטח יותר.

 5. דנה הגיב:

  הייהחלפת השרת דרך הדדרות האינטקנט ל 8888 לא עובד יותר, יכול לביות שהם עלו על הטריק הזה?

 6. דנה הגיב:

  החלפת השרת דרך הגדרות האינטרנט ל 8888 לא עובד יותר, יכול להיות שהם עלו על הטריק הזה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רישום