החסימה ההרמטית של זיר"ה מתנפצת אל קרקע המציאות

זיר"ה מתהדרת בכך שהפעם דרוש ידע טכני מחוכם כדי לעצור את החסימה. האמנם? [אמ;לק: לא]
Your connection is not private Attackers might be trying to steal your information from www.sdarot.pm (for example, passwords, messages, or credit cards). NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID

אתר סדרות אמור להיות חסום הרמטית בהוראת בית המשפט כבר זמן רב. בכתבות שיצאו בדה מרקר ובמקומות אחרים לפני כמה חודשים התהדר הארגון הקיקיוני זיר״ה, שאמור לייצג את בעלי זכויות היוצרים על התוכן הישראלי, בחסימה הרמטית של אחד מהאתרים הפופולריים בישראל (על פי העיתונים). כך אפשר לקרוא באתר דה-מרקר. על פי הכתבה,

זיר"ה דרשו צו המורה להוריד מהאוויר את האתרים המפרים זכויות יוצרים, באמצעות חסימה אצל ספקיות האינטרנט.

שוב ושוב בתקשורת, התהדרו עורכי הדין של זיר"ה בכך שהפעם הו-הו-הו החסימה היא הרמטית לחלוטין. האמנם? עברו ככבר יותר משלושה חודשים מאז הנצחון ההיסטורי של זיר״ה על אחד מהאתרים הפופולריים בישראל. זמן מעולה לבדוק את מדיניות החסימות של זיר״ה.
זיר"ה, מסיבה מסוימת, בטוחים שצריכים ידע טכנולוגי יוצא דופן על מנת לעקוף את החסימות שלהם. הנה מה שנציג מטעמם ציין ברוב גאווה בראיון עם דה-מרקר:

ואולם בזיר"ה לא חוששים. לטענתם, עקיפת החסימה באמצעות VPN היא פעולה טכנית מורכבת למדי, והגולש הממוצע באינטרנט לא ימהר לבצע אותה.

ואכן, מי שינסה להכנס לאתרים 'האסורים' יגלה את הדבר הבא:

Your connection is not private Attackers might be trying to steal your information from www.sdarot.pm (for example, passwords, messages, or credit cards). NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID
בואו ונראה עד כמה קשה העקיפה הזו. הנה הסבר חדש וטרי מהיום שמראה באופן חי איך עוקפים את החסימה ההרמטית שהוצאה במאמצים כה רבים:

אורך הסרטון 2 דקות שחצי מתוכו מוקדש לקיטורים על זיר"ה ומצב האינטרנט שלנו. הוא כל כך מורכב שלקח לאמא שלי, שהיא לא אדם טכני, שלושים וארבע שניות לשנות את ההגדרות בלי שהתקשרה אלי בכלל. זו, אליבא דעורכי הדין של זיר״ה, פעולה טכנית מורכבת ומסובכת. . אין לי בעיה עם כך ש(שוב), זיר"ה מתבזים. אבל לצערי הם מבזים בדרך איתם את בית המשפט, השופט ובכלל את כל מערכת האכיפה. לפי דעתי, כיוון שחסימה היא כל כך מגוחכת וקלה לעקיפה, זיר"ה מבזים את בית המשפט כאשר הם גוררים אותו להחליט החלטות מגוחכות ובלתי ישימות ששמים את מערכת המשפט ללעג ולקלס.

דעתי על 'חסימות' כאלו ידועה. אם לזיר"ה יש בעיה עם מפעילי אתרים – הם מוזמנים לתבוע את מי שעומד מאחורי אתרי הסרטים (דבר שהם נכשלו עד כה לעשות). אל להם לגעת או להתערב בתעבורת הרשת שחייבת להיות נייטרלית. היום מדובר באתר המפר זכויות יוצרים או הימורים, מחר מדובר באתר שמדריך איך לעקוף חסימות (כמו האתר הזה) ומחרתיים אתר שמתחרה בבן של חבר מרכז הליכוד. המדרון החלקלק הוא טענה לגיטימית פה.

ישנה אפשרות לבצע חסימה יותר מורכבת, אך חסימה כזו תאט את גלישת האינטרנט לכלל המדינה וגם אותה ניתן לעקוף עם VPN. כמעט לכל גולש מתוחכם היום יש VPN. ניתן לחסום גם VPN אבל אנחנו ממש לא רוצים להגיע לשם כיוון שרק מדינות נוסח סין וצפון קוריאה עושות חסימה מהסוג הזה (וגם סין לא ממש מצליחה).
אם זיר"ה רוצות להגן על זכויות היוצרים של הלקוחות שמממנים אותה במיליונים רבים, היא יכולה לעשות כמה דברים. הדבר הראשון הוא לתפוס את מי שגורם את הפרת זכויות היוצרים ולהביא אותו לדין. אני יודע שזה קשה, אבל קשה גם להעמיד לדין רוצחים וגנבים. זה לא אומר שצריך להשליך לכלא אנשים ללא משפט.
האפשרות הטובה ביותר להלום בפיראטיות הוא ליצור פלטפורמה להפצת תכנים במחיר הוגן ובאיכות טכנית מעולה. אני לא צורך תכנים פיראטיים כבר שנים רבות. למה? כי אני אדם מבוגר ויש לי 12 דולר כל חודש לשלם לנטפליקס. יש לי 10 דולר בחודש לשלם לקינדל על מנת לקרוא ספרים בנחת, יש לי 10 דולר בחודש כדי לשלם לספוטיפיי (שאותה אני נאלץ לצרוך באמצעות VPN כי זיר"ה לא מרשים ששירות כזה יהיה בארץ. מבחינתם אני צריך להשתמש בדיסקים) ויש לי כמה עשרות דולרים בחודש לשלם לסטים עבור משחקים מצויינים ומהנים. המשותף לכל השירותים האלו הוא תשלום הוגן, איכות מעולה, שחרור תכנים מהיר וצפייה איפה שבא לי ומתי שבא לי. את הסרטים של נטפליקס אני רואה בסלולרי, בטאבלט, במחשב בחדר הילדים או בטלוויזיה וכל זה גם באיכות של 4K. את הספרים שרכשתי בקינדל אני יכול לקרוא בטלפון, בטאבלט או במכשיר הקינדל שלי. נכון, זה קשה ליצור פלטפורמה כזו, אבל זה ירצח את הפיראטיות או לפחות יותיר אותה בשוליים.
למרבה הצער, בגלל שבארץ אין שום פלטפורמה שמתקרב באיכות הטכנית שלה לפלטפורמות שלעיל, אני מנותק מהתרבות הישראלית. הסדרות, המוזיקה והספרים שאני נהנה מהם הם באנגלית צחה והכסף שאני משלם לא הולך לתעשית התוכן המקומית. מצד שני, אני גם לא עובד בחברות ישראליות כבר הרבה שנים – אז זה סוג של סגירת מעגל 🙂

פוסטים נוספים שכדאי לקרוא

מיקרו בקרים

הפעלת מסך oled קטנטן עם esp32

יצירת מערכת מולטימדיה שלמה בגודל של בול דואר עם מיקרובקר ובעלות של דולרים בודדים. וגם על הדרך נלמד על ת׳רדים

ספריות ומודולים

מציאת PII באמצעות למידת מכונה

כך תגנו על משתמשים שלכם שמעלים מידע אישי רגיש כמו תעודות זהות באמצעות שירות אמאזוני.

פתרונות ומאמרים על פיתוח אינטרנט

המנעו מהעלאת source control לשרת פומבי

לא תאמינו כמה אתרים מעלים את ה-source control שלהם לשרת. ככה תמצאו אותם וגם הסבר למה זה רעיון רע.

פתרונות ומאמרים על פיתוח אינטרנט

SSG עם next

אחרי שלמדנו במאמר הקודם מה זה SSR והבנו שלא מדובר בקליע כסף שפותר את כל הבעיות שלנו, נלמד על SSG שיכול להקל על כמה מהבעיות של SSR.

גלילה לראש העמוד