נגישות או יותר נכון נגישות אינטרנט היא שם כולל למגוון טכניקות וטכנולוגיות המיועדות להפוך אתרי אינטרנט ואפליקציות אינטרנט לנגישים יותר עבור אוכלוסיה מוגבלת.

מה זו אוכלוסיה מוגבלת? כ-25 אחוז מהאוכלוסית הגולשים סובלת מלקויות מסוימות:

  • לקות ראיה – מעיוורון מלא ועד עיוורון צבעים.
  • לקות שמיעה- מאנשים חרשים עד כאלו שגולשים במחשבים ללא אפשרות השמעת קול.
  • לקות קואורדינטיבית – אנשים המתקשים לתפעל אמצעי הצבעה ביעילות.
  • לקות למידה – אנשים המתקשים בפענוח טקסטים מורכבים.
  • אפילפסיה – אנשים המתקשים להתמודד עם הבזקים ואנימציות מסוג מסוים.

בניה של אתר נגיש לא רק שתסייע לגולשים המוגבלים יותר לגלוש באתר האינטרנט (וכמובן להפוך ללקוחות) אלא גם הופכת את האתר לנעים יותר עבור כלל הגולשים באתר. כמה פעמים יצא לכם להכנס לאתר אינטרנט כלשהו ולצאת ממנו כי הטקסט היה לא קריא בגלל רמת ניגודיות נמוכה מדי, או שהופעלה בו מוזיקה חזקה שלא יכולתם להנמיך, או שפשוט טופס הקניה היה כל כך מסובך שויתרתם על הכל?

כיום, עם יציאת תקנות הנגישות החדשות, מוטלת על בעלי אתר לא נגיש הפונה לאוכלוסיה ישראלית חובת הנגשה ש’שוט’ מאיים בצידה – קנס של 50,000 ש”ח ללא הוכחת נזק במידה והאתר שלכם לא יונגש עד נובמבר 2016. לפיכך על כל בעל אתר קייםן לדאוג להנגשת האתר. הנגשת האתר נעשיטת על פי תקינה שנקראת Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0 – מדובר באוסף של תקנות שונות המיועדות לבוני אתרים ומגדירות איך אתר האינטרנט צריך להתנהג על מנת להיות מונגש. כל בונה אתרים מקצועי אמור להכיר את תקנות הנגישות ולבנות, כבר כיום, על פיהן. באתר האינטרנט שלכם עדיף שיהיה גם מסמך המסביר ומבהיר את הפעולות שבוצעו על מנת להנגיש את האתר.

אם אתם תופסים את הראש עכשיו 0 דעו לכם הנגשת אתר אינטרנט היא לא בשמיים ולאו דווקא כרוכה בעלויות גבוהות. אחרי הליך ההנגשה, עליכם לכלול באתר כיתוב שבו מוצהר שבדקתם את האתר והוא עומד בתקן הנגישות המוצהר בחוק: Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0 A לפחות ובמידה ומדובר בשירות ציבורי עליכם לעמוד בתקן Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0 AA
אם בניתם את האתר אצל בונה אתרים טוב, ייתכן שהאתר שלכם נגיש כבר עכשיו – כל מה שעליכם לעשות זה לבדוק אותו באמצעות בודק אוטומטי. הכלים האוטומטיים לבדיקת נגישות אינם מושלמים, אבל הם כן מהווים סוג של אינדקציה – מעט הערות יכולות להראות שהמצב שלכם טוב.

פוסט המסביר על כלי אוטומטי לבדיקת נגישות

במידה ואתם מסתבכים או שהתוצאות בהליך הבדיקה האוטומטי לא יצאו טוב – פשוט צרו קשר עם מי שבנה לכם את אתר האינטרנט או מתכנתים אחרים שיוכלו לתת לכם הצעת מחיר. אל תסתפקו בהצעת מחיר אחת אלא קבלו כמה. המחירים עשויים להשתנות.

אתר אינטרנט ישראל מספק מאמרים רבים העוסקים בנגישות ובהנגשה המיועדים למתכנתים – אתם מוזמנים לקרוא אותם!

[catlist id=3]כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רישום