הטעיה של הציבור על ידי זיר״ה

כדאי תמיד להשאר מעודכנים! הרשמו לעדכונים של האתר במייל! - המייל יישלח כל יום ראשון בעשר בבוקר ויכיל אך ורק את המאמרים שהתפרסמו באינטרנט ישראל. ללא ספאם, ללא הצפות, ללא בלגנים. אם יש לכם טלגרם, בדקו את ערוץ הטלגרם של האתר שבו אני מעדכן על פוסטים חדשים 🙂

זיר״ה יצאו בהודעה מפחידה לעיתונות שבה הם הודיעו שבבדיקה בשלושה אתרים לצפייה ישירה: Olamha–Media, TVil, SeretHD נמצאו סקריפטים לכריית מטבעות קריפטוגרפיים. בכך היא משכנעת אנשים שלא לגלוש אליהם.

למשל, כך מצהירה ההודעה לעיתונות שלהם (מסווגת כ׳מחקר׳):

מסמך זה סוקר שלושה אתרים ומציג את הנזקים הנגרמים למשתמשי אתרי צפייה ישירה בישראל. נזקים שחלקם נעשים בזדון
ותוך הונאת המשתמשים, ומתבטאים גם בפגיעה כספית. מסמך זה מתבסס על ממצאי המחקר המקיף שנעשה, ומצורפים אליו
נספחים והוכחות שנאספו בזמן המחקר. רב מוחלט של אתרי הצפייה הישירה האחרים בארץ ובעולם משתמשים בטכניקות דומות
כדי להרוויח כסף והסיכון וההפסדים שנגרמים מהם למשתמשים הם זהים.

הנה הקישור המלא להודעה.

הכתב יואב סטולר מכלכליסט פנה אלי עם המחקר המלא כדי שאחווה את דעתי. חוות הדעת פורסמה בכתבה ממצה ומוצלחת בכלכליסט בפוסט הזה אני אכנס לפרטים מעט יותר טכניים וארחיב יותר.

ראשית – כמה פרטים טכניים על כריית מטבעות. מטבע קריפטוגרפי הוא מטבע ממוחשב, שאין לו ייצוג בעולם האמיתי ואינו מגובה על ידי ממשלה. המטבעות הפופולריים הם כמובן הביטקוין, את׳ריום ומונרו. ניתן לייצר מטבע קריפטוגרפי באמצעות פעולת ״כרייה״. מדובר בפעולה מחשובית הצורכת כוח חישוב רב לייצור המטבע כאשר כוח החישוב הזה הולך ועולה ככל שהמטבע נדיר יותר. כוח חישוב עולה כסף בשני אופנים: נדרש כסף לקנות מחשב חזק עם מעבד חזק (זו הסיבה שמחירים של מעבדים גרפיים חזקים עלו בכל העולם בשנים האחרונות) ובנוסף, מעבדים מודרניים שעובדים במלוא התפוקה צורכים חשמל.
בעלי אתרים ובעלי תוכן יכולים לנצל את המחשבים של אלו שגולשים אליהם על מנת לכרות מטבעות. מצד בעל האתר מדובר בפעולה טכנית פשוטה של הוספת מספר שורות ג׳אווהסקריפט לאתר. הסקריפט שולח פקודות אל הדפדפן של הגולש ומשתמש במשאבי המחשב (מעבד) על מנת לבצע פעילות חישוביות המובילות לכריה.הכריה מפסיקה מיד ברגע שהמשתמש עוזב את האתר. ישנה בעיה משמעותית בעניין – כיוון שאם הסקריפט מכוון לניצול 100 אחוז מכוח המחשוב הזמין של הגולש, צריכת החשמל שלו עולה, המחשב מתחמם וכן לטווח הרחוק נוצר בלאי (זניח) שלו. הבעיה חמורה יותר אם הגולש נכנס לאתר ממכשיר נייד שעלול להתחמם מאוד הבטריה שלו תתרוקן מהר מאוד. לפעמים תוך דקות. ישנם האקרים ותוקפים אחרים אשר משתילים קודים כאלו באתרים תמימים ומרוויחים כסף על חשבונם.

איך בודקים אם אתר מסוים כורה מטבעות? נכנסים לאתר בדפדפן במצב ׳פרטיות׳ ומסתכלים על ניצולת המעבד (פעולה טכנית פשוטה שניתן לבצע בכל מערכת הפעלה מכל סוג שהוא). אם הניצולת עולה – האתר כורה מטבעות.

עליה בניצולת ה-CPU באתר

עליה בניצולת ה-CPU באתר

זיר״ה סיפקה בהודעה שלושה אתרי צפיה ישירה. אחד מהם Olamha–Media נסגר בהוראת זיר״ה (לא נחסם אלא נסגר לאחר תביעה משפטית) ולא ניתן לבדוק אותו. השני, אתר TVil, אתר קטן ואינו מוכר. אכן כורה מטבעות. אך בעלי האתר מאפשרים גם באמצעות חיווי בחלק העליון של האתר האם להפעיל את הכריה או את מצב הפרסומות. וזו אפשרות נאה מאוד.

בחירת מצב פרסומות או כריה באתר צפיה ישירה tvil

בחירת מצב פרסומות או כריה באתר צפיה ישירה tvil

השלישי, אתר SeretHD נוקט בגישה מעניינת. הוא אכן כורה מטבעות אך אינו מכוון את המעבד ל-100 אחוז ניצולת אלא רק ל-80 אחוז. כלומר המעבד אכן יעבוד בקצב גבוה יותר ממה שהוא אמור לעבוד – אך לא 100 אחוז.

קוד שבו יש הגבלה של הכריה ל-80 אחוז CPU

קוד שבו יש הגבלה של הכריה ל-80 אחוז CPU

מה עם האתרים הגדולים באמת כמו גוזלן, סדרותTV ואתר moridimTV? ובכן. הם כלל לא כורים מטבעות. כניסה לאתרים אלו לא תעלה ולו באחוז את ניצולת המעבד והחשמל שלכם. גם לא מעט אתרי צפיה ישירה אחרים בינלאומיים אינם עושים את זה. מעניין איך זיר״ה הסיקו, מסקירה של שלושה אתרים קטנים (שכאמור אחד מהם לא באוויר, השני כורה באופן אתי והשלישי רק כורה ב-80 אחוז ניצולת) ש: ״רב (השגיאה במקור) מוחלט של אתרי הצפייה הישירה האחרים בארץ ובעולם משתמשים בטכניקות דומות״.
בבדיקה שערכתי באמצעות google trends, ניתן לראות ששני האתרים גוזלן ו-סדרותTV גדולים בהרבה משלושת האתרים שהוזכרו לעיל. זו לא הבדיקה הכי מקצועית בעולם, אבל כיוון שהדומיינים של האתרים משתנים באופן תכוף, זה אומדן מספיק טוב ורואים שהאתרים הגדולים באמת לא כורים.

אבל זו לא הבעיה היחידה במתדולוגיה של ״המחקר״

ההודעה של זיר״ה מטעה לא רק בגלל שרק אתר אחד מאלו שהם הודיעו עליהם (תוך שהם מתעלמים באלגנטיות משאר האתרים היותר גדולים) מבצע כריה מזיקה באמת וגם שואל את הגולשים שלו אם לעשות את זה – היא מטעה כיון שעבור רוב הגולשים בישראל המשתמשים במחשב שולחני ובדפדפן לצפיה באתרים האלו הכריה לא רלוונטית. מדוע?

אין כמעט גולש בישראל שלא מתקין על הדפדפן שלו תוספי חסימת פרסומות כמו AdBlock ו-uBlock (שמומלץ יותר). התוספים האלו חוסמים ובולמים מייד כל סקריפט כריה שידוע. זו הסיבה שכאשר אני בודק אם אתר משתמש בסקריפט כריה אני נאלץ להשתמש במצב אנונימי המשבית את התוספים. אם אתם משתמשים בתוספי חסימות פרסומות – אתם מוגנים מהרוב המוחלט של הכורים. כורים יכולים להזיק במיוחד לטלפונים ניידים, שרגישים יותר לצריכת חשמל גבוהה ושבדפדפנים שלהם אין חוסמי פרסומות (אלא אם כן אתם משתמשים בדפדפנים יעודיים המכילים כאלו) אבל רוב הגולשים לאתרי שיתוף המדיה עושים את זה מהמחשבים האישיים שלהם ומהדפדפנים שלהם (כרום או פיירפוקס) המכילים חוסמי פרסומות.

כניסה לאתר עם סקריפט כריה עם דפדפן חוסם פרסומות

כניסה לאתר עם סקריפט כריה עם דפדפן חוסם פרסומות

אם זיר״ה רוצה להלחם בפיראטיות, כדאי שתסתפק בפעולות משפטיות (ולא חסימות) נגד בעלי האתרים ולא בהפחדות חסרות בסיס של הגולשים בישראל. או יותר טוב – תדאג להנגשת התכנים בתשלום הוגן ובפלטפורמה מוצלחת לצרכנים המועטים שכן מוכנים לראות את התכנים של החברות המאוגדות במסגרתה. הח״מ הוא לא אחד מהם. נטפליקס מספיקה לי די והותר.

התגובה של זיר״ה, כפי שנמסרה לכלכליסט היא: על הגולשים להבין כי מאחורי האתרים הפיראטיים לא עומדים אנשים או ארגונים פילנטרופיים ואלה מחזיקים במודל עסקי שלעיתים, כמו במקרה הזה, מגיע באופן סמוי על גבם של המשתמשים. אתר “עולם המדיה” שהוזכר אמנם נחסם בצו בית משפט, אך מצא דרכים לפעול בקרב קהל מצומצם יותר בכתובות שונות. כמו כן, על פי המחקר, ניצול הכרייה היה גבוה בהרבה מ-20% בבדיקה שערכנו וכי בנוסף לפעולות אלו שנועדו לממן את אתרי הצפייה הישירה, אלה אף נותנים במה ומפרסמים תכנים פורנוגרפיים”.

כדאי תמיד להשאר מעודכנים! הרשמו לעדכונים של האתר במייל! - המייל יישלח כל יום ראשון בעשר בבוקר ויכיל אך ורק את המאמרים שהתפרסמו באינטרנט ישראל. ללא ספאם, ללא הצפות, ללא בלגנים. אם יש לכם טלגרם, בדקו את ערוץ הטלגרם של האתר שבו אני מעדכן על פוסטים חדשים 🙂

תגיות: פורסם בקטגוריה: רשת האינטרנט

אל תשארו מאחור! יש עוד מה ללמוד!

3 comments on “הטעיה של הציבור על ידי זיר״ה
 1. אבי הטחול הגיב:

  טלגרם!!
  זיר”ה פשוט ארגון מטופש שבמקום לפתור את הבעיה רק מעמיק אותה.
  שיכניסו לעצמם לראש השיתוף לעולם לא יפסק, בכדי למזער שיתנו פלטפורמה לצפיה ישירה חינמית כן חינמית זה מה יש תתמודדו זה העולם, לא בא לכם אל תוציאו תוכן אל תוציאו דיסקים, מגוחך שאפילו היוצרים עצמם מתנגדים לארגון המטופש הזה והוא עדיין מפרפר..

 2. אבי הטחול הגיב:

  שיתבעו את קלאודפלר ואת Incapsula מגוחכים לא מצליחים / לא רוצים למצוא את בעלי האתרים אז חוסמים בשרירותיות

 3. ג'ינג'י1 הגיב:

  כתבת:

  “אין כמעט גולש בישראל שלא מתקין על הדפדפן שלו תוספי חסימת פרסומות כמו AdBlock ו-uBlock (שמומלץ יותר).”

  סימוכין? להערכתי רוב הגולשים בישראל לא משתמשים בתוספים כאלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רישום