כדאי תמיד להשאר מעודכנים! הרשמו לעדכונים של האתר במייל! - המייל יישלח כל יום ראשון בעשר בבוקר ויכיל אך ורק את המאמרים שהתפרסמו באינטרנט ישראל. ללא ספאם, ללא הצפות, ללא בלגנים. אם יש לכם טלגרם, בדקו את ערוץ הטלגרם של האתר שבו אני מעדכן על פוסטים חדשים 🙂

פיתוח אינטרנט או פיתוח רשת הוא תהליך של פיתוח תוכנה שפועלת ברשת ה-World Wide Web, או תוכנה אשר עובדת על גבי פרוטוקול HTTP דרך שרתי האינטרנט על גבי דפדפני אינטרנט.

בניגוד לפיתוח תוכנה מסורתי שנעשה בדרך כלל בסביבת פיתוח אחידה ועל פלטפורמה אחידה. פיתוח אינטרנט הוא כאוטי הרבה יותר ומפתחי אינטרנט נדרשים לפתח במגוון שפות ועל מגוון פלטפורמות. כך למשל מפתח PHP העוסק בפיתוח CRM הפועל באינטרנט, נדרש מן הסתם להכרות מעמיקה עם PHP ועם פריימוורק אחד לפחות כגון ZEND או Symphony. בנוסף להכרות מעמיקה עם מסד נתונים (MySQL או PostgreSQL). אך גם נדרש להכרות עם טכנולוגיות כמו CSS, HTML וכמובן JavaScript (ולעתים גם עם פריימוורק כמו jQuery) ועבודה עם פלאש ו-ActionScript, אחסון והעברת נתונים ב-XML ו-JSON ולהבנה בנושאים כגון נגישות אינטרנט, קידום אתרי אינטרנט במנועי חיפוש (SEO) ואבטחת נתונים.

בנוסף, התחום מתפתח ומשתנה. בניגוד לתכנות מסורתי, השינויים קורים מהר, במיוחד בתחום ה-Open Source. כך למשל, jQuery, הפריימוורק הפופולרי שנדמה שאף אתר אינטרנט מתקדם לא יכול בלעדיו, לא היה קיים כלל לפני 4 שנים. רק בשנים האחרונות (יולי 2006) החלו להשתמש ב-JSON שכיום מהווה חלק חשוב מכל תקשורת בין שרתים.

כפועל יוצא של מגוון הטכנולוגיות הרב והעדכונים והחידושים השונים בתחום, נוצרו שני תתי תחומים של פיתוח אינטרנט: Back-End ו-Front-End. כאשר Back-End עוסק בצד השרת – תכנון המערכת ומסדי הנתונים, פיתוח ה-PHP והאינטראקציה בינו לבין מסדי הנתונים ויצירת webservices. ה-Front-End עוסק בכל נושא ה-Client Side – תכנון ה-Layout והמימוש שלו באמצעים היעילים ביותר, בניית הסקריפטים של jQuery ותקשורת AJAX בין ה-client ל-server.

ההבדל בין פיתוח אינטרנט לבניית אתרים/ עיצוב אתרים/ תכנון ממשק משתמש

בוני אתרים אמורים להכיר את כל התחומים שמפתח אינטרנט אמור להכיר אך באופן מעמיק הרבה פחות. כך למשל, בונה אתרי אינטרנט טוב אמור להכיר מערכות תוכן כגון וורדפרס או ג’ומלה ולדעת לעצב אותן באמצעות סקינים. אך מפתח אינטרנט טוב ידע גם לבצע קוסטומיזציה נרחבת במערכות האלו באמצעות מתודות מקובלות כגון פיתוח תוספים והרחבות ובמקרה הצורך גם לבנות מערכת תוכן מאפס. בונה אתרי אינטרנט ידע ליישם קודים של jQuery, אך מפתח אינטרנט ידע לבנות תוספים ל-jQuery ומערכות jQuery מבוססות אובייקטים למערכת שלו.

מעצבי אתרי אינטרנט הם בעצם גרפיקאים. גרפיקאים הם מאד מוכשרים בתחומם אך בדרך כלל יכולת התכנות שלהם מוגבלת והידע הטכני שלהם נופל אף מבוני אתרי אינטרנט. הם אמורים לספק סקיצות גרפיות עבור המערכת ואין להם תחליף.

מתכנני ממשק משתמש הם אלו שאחראים על תכנון ממשק המשתמש באופן שיקל על המשתמשים לבצע את האינטגרציה עם האתר. למרות שהתפקיד שלהם קשור לעיצוב הם בדרך כלל אינם מעצבים ותפקידם הוא להנחות את המעצבים והמפתחים על מנת ליצור ממשק משתמש מנצח. למרבה הצער בישראל לא מרבים להשתמש בכישוריהם וחבל, כיוון שאתר אינטרנט שלווה על ידי מתכנן ממשק משתמש מקצועי הוא אתר אינטרנט שעולה על מתחריו בכמה וכמה דרגות.

פיתוח אינטרנט מתקדם

אתר אינטרנט ישראל מוקדש לפיתוח אינטרנט מתקדם. כלומר – אין כאן מאמרים המלמדים PHP, HTML או JavaScript. ההנחה היא כי גולשי האתר מכירים את הטכנולוגיות האלו על בוריין. מטרת האתר לספק ידע מעבר לפיתוח האינטרנט הבסיסי. כמו למשל מדריך מקיף ל-jQuery שעדיין לא נחשב כ-Common Knowledge בקרב מפתחי אינטרנט או מדריך מקיף ל-Action Script 3 שמאפשר למפתחי אינטרנט לבנות אפליקציות רשת מורכבות בסביבת פלאש ו-Air. מדריך ה-MySQL נכתב לאחר שהבנתי שיש רבים ממפתחי הרשת שאינם מכירים את MySQL למעט כמה שאילתות בסיסיות.

בנוסף לאספקטים הטכניים של הפיתוח, ישנם באינטרנט ישראל מאמרים שנוגעים לאספקטים רחבים יותר של פיתוח אינטרנט (ובניית אתרים) שאני מקווה שיועילו ליזמים שאינם מפתחי אינטרנט.

כדאי תמיד להשאר מעודכנים! הרשמו לעדכונים של האתר במייל! - המייל יישלח כל יום ראשון בעשר בבוקר ויכיל אך ורק את המאמרים שהתפרסמו באינטרנט ישראל. ללא ספאם, ללא הצפות, ללא בלגנים. אם יש לכם טלגרם, בדקו את ערוץ הטלגרם של האתר שבו אני מעדכן על פוסטים חדשים 🙂