האם אנחנו עומדים בפני גל תביעות נגישות?

כדאי תמיד להשאר מעודכנים! הרשמו לעדכונים של האתר במייל! - המייל יישלח כל יום ראשון בעשר בבוקר ויכיל אך ורק את המאמרים שהתפרסמו באינטרנט ישראל. ללא ספאם, ללא הצפות, ללא בלגנים. אם יש לכם טלגרם, בדקו את ערוץ הטלגרם של האתר שבו אני מעדכן על פוסטים חדשים 🙂

ב-25.10.16 ייכנסו לתוקפן התקנות החדשות בנוגע לנגישות אתרי אינטרנט. חלק גדול מהאתרים ישראליים הפועלים למטרות רווח או שלא למטרות רווח ומספקים שירותים לציבור (או מידע, בפרשנות היותר מרחיבה) יידרשו לעמוד בתקן הנגישות WCAG 2 ברמה של AA לפחות. כל אדם, גם אם הוא אינו מוגבל, יוכל להגיש תביעת נזיקין כנגד אתר שלא יעמוד בכללי הנגישות ולקבל ללא הוכחת נזק סכום של עד 50 אלף שקלים. כמובן שהסיפור הזה לא חדש ותעשיית האינטרנט הישראלית, או לפחות חלקה, נערכת לכך כבר כמה שנים במידה כזו או אחרת של הצלחה.

בגדול, הגופים הגדולים כבר נערכו ממזמן. הממשלה (שקיבלה פטור בנושא) ברובה לא ערוכה לעניין הזה והאתרים שלה עדיין בעייתיים מאוד. העסקים הפרטיים, שהם השדרה המרכזית של בעלי האתרים בארץ, נערכו לכך חלקית. ללא ספק, התקנות החדשות הועילו להעלאת המודעות להנגשה ובנייה נכונה ותקינה של אתרי אינטרנט. אך התקנות החדשות, שבגדול השפעתם מבורכת, עלולות להוות פתח לגל חדש של תביעות שחלקן לא מוצדקות.

אתר tiktak law, שמתמחה בסיוע לאזרחים להגיש תביעות קטנות במגוון נושאים, הוסיף אפשרות להגיש תביעה על נגישות אינטרנט לתפריט שלו. לצד אפשרויות כמו הודעות ספאם, מחזור בקבוקים ועוד. כמובן שזו זכותו של כל אדם לתבוע כל אתר על הפרת תקנות נגישות. אבל ללא ספק זו סנונית ראשונה שעלולה להוות סימן לגל של תביעות.

צילום מסך מאתר תיקתק - ניתן לתבוע על נגישות אתרים

צילום מסך מאתר תיקתק – ניתן לתבוע על נגישות אתרים

איגוד האינטרנט מדווח גם הוא שישנם עסקים שכבר קיבלו איומים בתביעה מצד גופים אלו ואחרים. כך נכתב בדף הפייסבוק שלו: “הגיעו לידיעתנו מקרים בהם בעלי אתרים קיבלו דרישות לפני תביעה בטענה שהאתר שלהם לא נגיש והצעה לתשלום פשרה. מדובר בתופעה חמורה שפוגעת גם באנשים עם מוגבלות וגם בבעלי אתרים.
בעלי אתרים ועסקים – נתקלתם במקרה כזה? עזרו לנו להציף את התופעה בתקשורת על מנת לקרוא למיגורה! צרו קשר עם איגוד האינטרנט הישראלי כאן בדף או במייל [email protected]”.

הגיעו לידיעתנו מקרים בהם בעלי אתרים קיבלו דרישות לפני תביעה בטענה שהאתר שלהם לא נגיש והצעה לתשלום פשרה. מדובר בתופעה חמורה שפוגעת גם באנשים עם מוגבלות וגם בבעלי אתרים. בעלי אתרים ועסקים - נתקלתם במקרה כזה? עזרו לנו להציף את התופעה בתקשורת על מנת לקרוא למיגורה! צרו קשר עם איגוד האינטרנט הישראלי כאן בדף או במייל safe@isoc.org.il

הגיעו לידיעתנו מקרים בהם בעלי אתרים קיבלו דרישות לפני תביעה בטענה שהאתר שלהם לא נגיש והצעה לתשלום פשרה. מדובר בתופעה חמורה שפוגעת גם באנשים עם מוגבלות וגם בבעלי אתרים.

שני המקרים האלו מראים על כך שיש סיכוי גבוה לגל של תביעות בנושא הנגישות וכנראה שכל הסיפור הזה לא הולך להיות אות מתה. אם יש בוני/בעלי אתרי אינטרנט שחשבו שעניין הנגישות יתפוגג כמו יוזמות אחרות בשוק האינטרנט הישראלי – שני המקרים האלו אמורים להוות אות אזהרה ברור ומהבהב. השאלה היא מה עושים?

אם אתם בעלי אתרים מסחריים, חובה עליכם לעמוד בתנאי הנגישות – פנו לבונה האתר שלכם ובקשו ממנו בדיקת נגישות ותיקון הליקויים. בנוסף, עדיף וכדאי לפרסם הצהרת נגישות בה מוסבר על כל הדרכים שבהן נקטתם על מנת לעמוד בתקנת הנגישות והסבר על דרך ליצירת קשר במידה וגולש נתקל בבעיית נגישות. בכל שינוי או תוספת לאתר, חובה להכניס סעיף שמטיל חובה על בונה האתר לבנות אותו לפי תקנות הנגישות. אם אתם בעלי אתרים קטנים שאין להם כסף או יכולת לשנות את האתר לפי תקנות הנגישות, כדאי מאוד לבקש כבר עכשיו פטור מהנגשת האתר לפי ההוראות באתר משרד המשפטים.

אם אתם בוני אתרים, חובה להכיר את חוק הנגישות ולבנות לפיו.

מה שמצחיק, אגב, הוא שהאתר שמזמין גולשים לתבוע על נגישות אתרים, בעצמו לא עומד כלל בתקן מינימלי של נגישות אתרים (רוני שרר גילה את זה, תודה!) . באופן תיאורטי, הגולשים יוכלו להעזר בשירותי האתר על מנת לתבוע את החברה שמפעילה אותו. 🙂

שגיאות ולידציה באתר טיק טק

כדאי תמיד להשאר מעודכנים! הרשמו לעדכונים של האתר במייל! - המייל יישלח כל יום ראשון בעשר בבוקר ויכיל אך ורק את המאמרים שהתפרסמו באינטרנט ישראל. ללא ספאם, ללא הצפות, ללא בלגנים. אם יש לכם טלגרם, בדקו את ערוץ הטלגרם של האתר שבו אני מעדכן על פוסטים חדשים 🙂

תגיות: פורסם בקטגוריה: חדשות אינטרנט

אל תשארו מאחור! יש עוד מה ללמוד!

4 comments on “האם אנחנו עומדים בפני גל תביעות נגישות?
 1. assaf הגיב:

  מעניין מה המצב בשאר העולם, נאמר אירופה?

 2. ינון פרק הגיב:

  האמת יותר מורכבת: עם הטכנולוגיה שיש היום לבניית אתרים קשה מאוד עד בלתי אפשרי לעמוד בתקן WCAG2. העובדה היא שלמרות המודעות הרוב המוחלט של אתרים ישראליים, כולל כאלו שעברו הנגשה אינם עומדים בתקן.

  כל רכיבי הממשק שאנו משתמשים בהם, כולל קרוסלות, דיאלוגים, jQuery Plugins וכו׳ יצטרכו לעבור התאמה לתקן. כל האופן בו מתכנתים ישראליים כותבים אתרים יצטרך להשתנות: לא נוכל יותר להתבסס על רכיבים שאנו מוצאים או קונים באינטרנט, ועבור כל רכיב נצטרך להבין איך הוא בנוי והאם הקוד עומד בתקן.

  קח את האתר שלך לדוגמא- לא רוצה להיות נודניק אבל לקח לי שניה וחצי להכנס למאמר ולראות קישור שאינו מודגש בקו תחתי ורק הצבע מבדיל אותו מסביבתו (הפרה של 1.4.1). לפתח אתר מותאם WCAG2 זה ללכת בשדה מוקשים.

  וזו כנראה הבעיה הכי גדולה שלי עם החוק הזה, ואולי הדבר שיפתר אם וכאשר יתחיל גל תביעות כזה: מה בדיוק הם רוצים? אם צריך לקחת את חוק הנגישות הזה ברצינות זה אומר שאחוז משמעותי מהעסקים שהיה להם אתר יצטרכו עכשיו לסגור או לספוג קנסות. מצד שני אם מדובר באיזה קמפיין העלאת מודעות ומספיק לשים הצהרת נגישות ולהריץ כלי אוטומטי בשביל להיות מוגן מתביעה, נו עם זה אנחנו יכולים להתמודד.

 3. אורי צציק הגיב:

  זה היה ברור עוד כשרק התחילו לדבר על נגישות לפני 3 שנים.
  http://www.urich.co.il/2013/11/09/accessibility-or-stubbornness/
  תקראו את הסעיף על אתרי רפאים.

 4. מרקו לי קופר הגיב:

  בדרך הטובה ביותר זה להכין רשימה של אתרי עואכי דין, לא מונגשים ולהגיש נגד כולם תביעה מרוכזת, וגם נגד כל מי שירצה לתבוע!!! ואז נראה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רישום