משתמש בווטסאפ נחסם בשל עדות נגד פייסבוק

תקדים מטריד מאוד של חסימת חשבון ווטסאפ על ידי פייסבוק ומה עושים עכשיו
ווטסאפ חסום

בעוד שעבור יותר ויותר אנשים (כולל הח״מ) חשבון הפייסבוק הופך להיות סרח עודף שפחות מעניין (זוכרים לא ליצור איתי קשר במסנג׳ר, נכון?), חשבון הווטסאפ הוא כלי משמעותי. מכלי תקשורת עם המשפחה, כלי תקשורת עם ההורים והשכנים וכמובן כלי תקשורת משמעותי בעבודה. עצמאי שאין לו ווטסאפ עלול להפגע משמעותית כיוון שזו צורת התקשורת העיקרית בישראל. אנשים שמתייחסים בשיוויון נפש לחסימות התדירות שמתרחשות בפייסבוק ישראל בגלל ביקורת עליה (מצד עיתונאים למשל או בלוגרים), די ייחרדו אם הם ידעו שמתישהו הם עלולים להחסם בווטסאפ בשל פעילות בפייסבוק או פעילות שמותחת ביקורת על פייסבוק שנעשית בכלל מחוץ לרשת החברתית.

הכירו את כריסטופר וויילי , מדען מידע שעבד עד לא מזמן בקיימברידג׳ אנלטיקה. חברה שאספה מידע על משתמשי פייסבוק (כנראה בשיתוף פעולה איתה) באופן לא חוקי. הוא חשף את הפעילות הבעייתית של החברה לתקשורת בחו״ל בהקשר של קמפיין טראמפ. הפרשה מעניינת, אך היא לא המוקד פה. מדובר באדם שאין לו קשר לפייסבוק מלבד העובדה שהוא עבד בחברה שעשתה עסקים עם פייסבוק והוא שחרר מידע שהביך מאוד את פייסבוק ועלול לסבך אותה יותר עם רשויות החוק האמריקאיות.

אני חוזר – אדם שלא עובד בפייסבוק, לא כתב דבר בפייסבוק וכל ״חטאו״ היה שהוא חשף פעילות לא חוקית של חברה שהיא לא פייסבוק. אבל כיוון שפייסבוק נפגעה (וייתכן שנפגעה קשות) מהסיפור הזה – הנקמה שלה באה. דיווחים בארצות הברית מעידים על כך שכריס לא רק שנחסם מחשבון הפייסבוק והאינסטגרם שלו (לזה אנחנו רגילים) אלא הוא נחסם מחשבון הווטסאפ שלו. וזה דבר מדאיג. מאוד.

בעבר היו דיווחים על חסימה של חשבונות ווטסאפ – בעיקר בעקבות פעילות בעייתית או לא חוקית והצפות או תקלות טכניות אך עד כמה שאני יודע, זה חשבון הווטסאפ הראשון של אדם ממדינה דמוקרטית שממש נחסם בפועל בעקבות פעילות מחוץ לפייסבוק.

וזה מדאיג. מאוד. כי זה מרמז על הבאות. כשפייסבוק חסמה עיתונאים ואנשים שהתכתשו איתה באופן פומבי, זה נראה רחוק – אבל אז הגיעו חסימות מגוחכות על רקע של פרסום מתכוני עוגה ברשת. עכשיו פייסבוק מבצעת תקדים של חסימת משתמש ווטסאפ בשל פגיעה בה. מחר – מי יודע מי ינטר את ההודעות של ווטסאפ ויחסום אותן כי שלחת מתכון של עוגה בווטסאפ לאמא לפני שנה?

מה עושים? ובכן, אני כבר עושה – בחודשים האחרונים העברתי את עיקר הפעילות שלי לטלגרם ולסיגנל (אפליקצית הודעות מאובטחת). לא התקנתם טלגרם? זה קל ופשוט.

אם אתם עצמאיים – ניתוק מחשבון הווטסאפ שלכם עלול להיות קטלני עבורכם. הפתרון? כשאתם מפרסמים את המספר שלכם, אל תכתבו רק ״זמין בווטסאפ״ אלא ״זמין בווטסאפ/טלגרם״. לא תאמינו כמה אנשים משתמשים בטלגרם. למעלה ממיליון בישראל בלבד. אם (או יותר נכון כאשר) החסימה תגיע – תהיו מוגנים. הערכות היום מבטיחה שקט נפשי מחר.

פוסטים נוספים שכדאי לקרוא

פתרונות ומאמרים על פיתוח אינטרנט

נגישות טכנית – פודקאסט ומבוא

פרק בפודקאסטעל נגישות בעברית שצולל לכלים האוטומטיים ולפן המאד מאד טכני של הנגישות.

גלילה לראש העמוד