כניסה לתוך קונטיינר דוקר ובדיקה אם יש בעיות

המאמר הקודם על דוקר
המאמר הבא על דוקר
כדאי תמיד להשאר מעודכנים! הרשמו לעדכונים של האתר במייל! - המייל יישלח כל יום ראשון בעשר בבוקר ויכיל אך ורק את המאמרים שהתפרסמו באינטרנט ישראל. ללא ספאם, ללא הצפות, ללא בלגנים. אם יש לכם טלגרם, בדקו את ערוץ הטלגרם של האתר שבו אני מעדכן על פוסטים חדשים 🙂

במאמר הקודם למדנו איך באמצעות docker compose יוצרים סביבות מורכבות. במקרה שלנו: וורדפרס. וורדפרס היא סביבה שמורכבת משני קונטיינרים. הראשון הוא של המכונה המריצה את השרת עם קבצי ה-PHP והשני הוא של המכונה שמריצה את ה-MySQL. שתיהן עובדות ומסונכרות ביחד באמצעות docker compose. שתיהן יחיו לנצח גם אם נוריד/נעלה את הקונטיינרים כי חיברנו אותן אל המחשב המארח באמצעות:

  # Keep your data
  volumes: 
   - ./site:/var/www/html/

כל זה למדנו במאמר הקודם ואפילו עשינו סרטון נאה שמדגים את הכל. אבל מה הבעיה בסרטונים כאלו? שבדוגמאות הכל נפלא ונהדר ואז אתה משתכנע ומתקין ואז בום. יש איזו תקלה שאלוהים יודע מאיפה היא הגיעה. אתה מנסה להכנס לאתר הוורדפרס או למערכת אחרת ומגלה מסך שגיאה מחריד.

תקלות יכולות לקרות. בדרך כלל ריסטרט פשוט של המחשב המארח יכול לפתור את הבעיה. אבל במידה ולא, אנחנו צריכים לבצע דיבאגינג. הלוג של הקונטיינרים, כפי שאנו רואים אותו בטרמינל, יכול לשפוך אור, אבל לא תמיד. וזה הזמן להכנס לקונטיינר ולבדוק.

אם זה אתר וורדפרס, סביר להניח שאם יש בעיה אנחנו צריכים לבדוק את הקונטיינר של וורדפרס. איך נכנסים לקונטיינר שרץ? ראשית פותחים docker CLI נוסף באותו מיקום שבו ה-compose רץ. שנית, על מנת להכנס למכונה, כותבים:

docker-compose exec wordpress bash

ברגע שהקלדנו את זה, אנחנו בקונטיינר שרץ ב-docker-compose. אנחנו לא ב’חלונות’ או במערכת המארחת אלא בתוך לינוקס מלא. עכשיו אנחנו צריכים “לדבר” לינוקסית. לא כזה מסובך. ראשית, נתקין nano. עורך טקסטואלי לינוקסאי.

apt-get update && apt-get install nano

בגלל שאנחנו root, אין צורך להקליד sudo.

זה השלב שבו אנחנו צריכים ליצור php.ini שבו יש הנחיות ליצירת לוג שגיאות והדפסתו. נכנס אל היכן שהוא אמור להיות:

cd /usr/local/etc/php

ניצור ונערוך אותו באמצעות:

nano php.ini

ונקליד בתוכו את הטקסט הבא:

log_errors = On
error_log = /tmp/error.log

הדבר הבא הוא ליצור את קובץ הלוג /tmp/error.log ואת זה עושים כך:

touch /tmp/error.log && chmod 777 /tmp/error.log

זהו! הכל מוכן! עכשיו נבצע ריסטרט לשרת. אנחנו חייבים לעשות את זה כי שינינו את קובץ ה-php.ini. 

/etc/init.d/apache2 restart

ברגע שאנחנו מקלידים את זה, אנו “עפים” מהמכונה. נכנס שוב אליה באמצעות:

docker-compose exec wordpress bash

ועכשיו כדי לראות את לוג השגיאות של PHP אנו יכולים פשוט להקליד:

tail -f /tmp/error.log

וזהו, מהרגע הזה כל שגיאה תראה על המסך.

root@7e31fcb20bb1:/var/www/html# tail -f /tmp/error.log
[01-Dec-2018 20:59:09 UTC] PHP Parse error: syntax error, unexpected 'cllllccaaaa111AH' (T_STRING) in /var/www/html/wp-content/themes/nirvana/header.php on line 3
לוג שגיאות של PHP

אפשר כמובן לעשות כל מה שרוצים במכונה הזו או במכונה אחרת. כל מה שרוצים. הנקודה במאמר היא לא רק לבחון את שגיאות ה-PHP אלא גם לראות כמה זה קל להכנס לתוך כל קונטיינר גם עם compose ולעבוד בתוכו.

כדאי תמיד להשאר מעודכנים! הרשמו לעדכונים של האתר במייל! - המייל יישלח כל יום ראשון בעשר בבוקר ויכיל אך ורק את המאמרים שהתפרסמו באינטרנט ישראל. ללא ספאם, ללא הצפות, ללא בלגנים. אם יש לכם טלגרם, בדקו את ערוץ הטלגרם של האתר שבו אני מעדכן על פוסטים חדשים 🙂

תגיות: , פורסם בקטגוריה: docker

אל תשארו מאחור! יש עוד מה ללמוד!

4 comments on “כניסה לתוך קונטיינר דוקר ובדיקה אם יש בעיות
 1. נחשון הגיב:

  א כ”כ כדי לאפשר משתמש root בקונטיינר, בטח לא בשטח, אלא רק בשלב הפיתוח. ההמלצה היא לעלות עם משתמש אחר, שיוצרים בזמן יצירת האימג’, ולבטל אפשרות לsudo.

 2. שולי מועלם הגיב:

  Chmod 777
  :O
  למה לתת הרשאות כאלו לקובץ השגיאות? לא חשוף מדי?

  • רן בר-זיק הגיב:

   כפי שכתבתי, ברגע שהורגים את הקונטיינר (או ריסט למחשב) הקובץ מת. בנוסף, הדגשתי בסרטון שמדובר בסביבת פיתוח לוקלית בלבד. פרודקשן? סיפור אחר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רישום