איך שם מתחם (דומיין) עובד?

למרבה הצער גיליתי שיש אנשים מבוגרים שאינם מבינים דיים מה זה שם מתחם (דומיין בלעז), החלטתי להכין מאמר מאוד לא טכני שיסביר מה זה שם מתחם ואיך הוא עובד.

מה קורה מאחורי הקלעים כשאנו גולשים לאתר אינטרנט?

הבה ונדגים באמצעות האתר הזה. כאשר אני כותב בשורת הדפדפן את שם המתחם internet-israel.com, מאחורי הקלעים מתקיים תהליך מדהים ומורכב מאין כמוהו. הרשת אינה עובדת עם שמות מתחם. הארכיטקטורה הבסיסית של הרשת, כפי שנבנתה על ידי סר טים ברנרס-לי, מאפשרת למחשבים להתקשר ביניהם רק באמצעות מספר מזהה שידוע בשם כתובת IP. לכל מחשב המחובר לרשת יש כתובת IP. גם למחשב שלכם ושלי! גם לטלפון ואפילו למצלמות חכמות, מדפסות ואביזרי בית חכם! אני יודע שזה מדהים, אבל כך זה עובד בדיוק. כתובת ה-IP היא בעצם תעודת הזהות של כל מכשיר המתחבר לרשת.
גם אתם יכולים לברר מה כתובת ה-IP שלכם! היכנסו אל האתר הזה שיציג בפניכם את כתובת ה-IP. ניתן לברר את כתובת ה-IP גם מתוך המחשב או המודם שלנו (המכשיר המשמש לחיבור לכבלים או לרשת הטלפון) אבל זו דרך מורכבת מעט ולא נדון בה פה.
אתרי אינטרנט יושבים על מחשבים שנקראים ש-ר-ת-י-ם. המילה שרתים עלולה להיות מבלבלת או מפחידה מעט אך אין מה לפחד. שרת הוא בעצם מחשב, בדיוק כמו המחשב הביתי. ייתכן שיש לו צורה שונה או שיש לו מעבדים. אבל גם לו יש מערכת הפעלה (כמו חלונות). וכיוון שהם מחוברים לרשת, גם להם יש כתובת IP וכדי לבקר באתר אני יכול להזין את כתובת ה-IP שלו בשורת הכתובת של הדפדפן. זו כמובן דרך מאוד מסורבלת לעשות דברים! בגלל זה כבר מתחילת ימי הרשת באו לעולם שמות המתחם המאפשרים לנו להקליד כתובות פשוטות כמו google.com או vmk.co.il.
אך אם רשת האינטרנט עובדת עם כתובת ה-IP, איך הדפדפן מתרגם את כתובת המתחם לכתובת IP? פשוט מאוד! זה נעשה באמצעות תשתית הנקראת ׳DNS’ או ׳שרתי שם מתחם׳. כאשר אני מקליד כתובת של אתר, נשלחת בקשה לשרתים המיוחדים האלו. המערכת שיש בשרתי ה-DNS היא מתוחכמת וחכמה ומחזירה תוך חלקיקי שניות את כתובת ה-IP שאליה הדפדפן ניגש! מדהים!

על מנת להמחיש את העניין למי שלא הצליח להבין, הכנתי איור קטן:

איך שרת מתחם עובד

איך שרת מתחם עובד

אז מה קורה כשאני ׳קונה׳ שם מתחם?

בעצם הקניה של שם המתחם הוא לא קניה ממשית. מדובר בעצם ברישום או קניה של הזכות להחליט בשביל שרת ה-DNS איזו כתובת IP הוא יחזיר כאשר כל גולש בעולם יקליד את שם המתחם יש לי את הזכויות אליו. בגלל זה אנחנו משתמשים במונח ׳רישום׳ ולא במונח ׳קניה׳ הפופולרי יותר. קניה מרמזת על בעלות של נכב פיזי. אבל זה רק רישום, אני רושם את הזכות לדומיין. אם קניתי למשל את הכתובת internet-israel.com, אני יכול להחליט שכל גולש בעולם יקבל את כתובת ה-IP שמספרה 181.224.135.148 כאשר הוא יקליד את שם המתחם הזה או ילחץ על קישור ששם המתחם הזה מופיע בו. שם המתחם הוא לא חפץ פיזי או ממשי אלא רשומה במאגר נתונים. מי ששולט על כל שרתי ה-DNS בעולם הוא קונסרציום הרשת. ארגון ללא כוונת רווח שאחראי על שמות המתחם ועל רישומם. לקונסורציום יש סניפים מקומיים שאחראים על רישום שמות. אחד מהם הוא איגוד האינטרנט הישראלי שהוא הסניף הישראלי. איזה יופי! ישראל על המפה!

הקונסרציום והארגון הישראלי גובים כסף על הרישום שנעשה אחת לשנה. הכסף הזה מממן את הפעילויות החשובות והמעניינות של הקונסורציום העולמי ושל המשרד שלו פה בישראל. כמו למשל המרכז לאינטרנט בטוח המסייע לנפגעי עבריינות רשת או סיוע לצופן המסייע לשילוב האוכלוסיה הערבית בתחום ההיי טק.

הקונסורציום אינו מוכר שמות מתחם לקהל הרחב אלא מבצע את זה באמצעות חברות קבלניות שנקראות רשמי שמות מתחם. חברות כמו liveDNS בארץ או goDaddy בארצות הים. יש לא מעט חברות כאלו שכולן בסופו של דבר שולחות את המידע של המוכר ואת שם המתחם שהוא בחר, בתוספת עמלה נאה, אל הקונסורציום או המשרד המקומי. תלוי בסיומת של שם המתחם. ההכנסות של שמות המתחמים הישראלים המסתיימים בנקודה il עוברות לאיגוד האינטרנט הישראלי. ההכנסות של שמות המתחמים הבינלאומיים (אלו המסתיימים ב-.com למשל) עוברות לקונסורציום העולמי.

שם מתחם הוא זמני

כאמור רישום שם המתחם הוא זמני ויש לחדשו. בשנים הראשונות לפעולתה של הרשת התפתחה תופעה של ׳חטיפת שמות מתחם׳. אם מישהו שכח לשלם את האגרה התקופתית, מישהו אחר היה רושם לזכותו את שם המתחם. למרות שהאתר המקורי היה נותר ללא פגע, איש לא היה יכול להגיע אליו כיוון שהרשומה בשרת ה-DNS הובילה למקום אחר לפי בחירתו של בעל הזכויות שם המתחם החדש. זו ממש היתה בעיה לא נעימה שהובילה להשבתת אתרים. כיום לא ניתן לעשות כן. כששם מתחם פג, רשם שם המתחם מחוייב לשלוח לו התראות במייל וכן בטלפון. במידה והשם לא חודש, ישנה תקופת חסד של 30 יום שבה הרשומה לא מובילה לשום מקום אך מי שרשאי לחדשה הוא אך ורק הבעלים המקוריים. אך ורק אם הבעלים המקוריים לא טרח לחדש, שם המתחם משתחרר לציבור וכל אחד רשאי לרכוש את הזכויות אליו.

כפי שניתן לראות, זה הופך את משימת שדידת דומיין קיים לאתר פעיל לכמעט בלתי אפשרית. אלא אם כן בעל שם המתחם התרשל מאוד או לחלופין התנהג כמו טיפש מוחלט. לשמחתנו אין הרבה אנשים כאלו.

שודד דומיינים - אילוסטרציה

שודד דומיינים – אילוסטרציה

איך מחדשים דומיין?

כאשר רושמים את שם המתחם, ניתן לרשום אותו לתקופה ארוכה, העלות היא בדרך כלל גבוהה יותר אך בינינו מדובר בדולרים בודדים שבהחלט ניתן להשקיע. בנוסף, כל רשמי המתחם מאפשרים ׳חידוש אוטומטי׳ – חידוש של שם המתחם כל שנה או שנתיים בתמורה לחיוב אוטומטי של כרטיס האשראי. כן! בדיוק כמו מנוי לכבלים או תשלום בהוראת קבע לחברת החשמל. ברכישת שם המתחם יש אפשרות לסמן ׳אישור׳ ב׳חידוש אוטומטי׳. זו באמת פעילות טכנית פשוטה מאוד. גם אם שם המתחם אבד, ניתן לפנות לאיגוד האינטרנט הישראלי בבקשת סיוע. יש מקרים, במיוחד אם מדובר באתר ותיק או סימן מסחרי מוכר, שבהם איגוד האינטרנט ישיב את כתובת הדומיין אל הבעלים המקוריים. אנו זוכרים שמדובר בעצם ברישום במסד הנתונים של שרת ה-DNS ולא בחפץ פיזי.

לסיכום, שם מתחם הוא לא ידע טכני מעמיק. כולנו עושים שימוש ברשת האינטרנט כל הזמן ומדובר בידע שכל אחד אמור לדעת. כמו שאנו מלמדים את ילדינו לשרוך שרוכים או שרעמים לא מפחידים, כך אנו צריכים ללמדם על שמות מתחם.

עם האנשים שרגילים לפוסטים טכניים יותר הסליחה. להזכירכם: המאמרים הטכניים מתפרסמים כל יום ראשון בשעה 7:07 כבר שנים רבות.

תודה ללביא הצ׳יף של האינטרנט על הערה חשובה בנוגע למונח קניה.

כדאי תמיד להשאר מעודכנים! הרשמו לעדכונים של האתר במייל! - המייל יישלח כל יום ראשון בעשר בבוקר ויכיל אך ורק את המאמרים שהתפרסמו באינטרנט ישראל. ללא ספאם, ללא הצפות, ללא בלגנים. אם יש לכם טלגרם, בדקו את ערוץ הטלגרם של האתר שבו אני מעדכן על פוסטים חדשים 🙂

אהבתם? לא אהבתם? דרגו!

לא אהבתי בכלללא אהבתיבסדראהבתיאהבתי מאוד (17 הצבעות, ממוצע: 4.29 מתוך 5)


יאללה, שתפו :)

אל תשארו מאחור! יש עוד מה ללמוד!

19 comments on “איך שם מתחם (דומיין) עובד?
 1. יואב אליאסי הגיב:

  חבר,
  יש לך 24 שעות מעכשיו להעביר את הבעלות של הדומיין אליי.
  אם לא תעשה את זה, תחטוף תביעה.
  ראה הוזהרת.

  • אחד שמבין הגיב:

   אלוהים ישמור, אם עדיין לא הבנת, הוא לא לקח לך את הדומיין – הוא רק סיפר שזה קרה. בחיי, יש אנשים שלא מבינים…

  • אבי הגיב:

   אבל יואב,
   אתמול נתת אולטימטום “עד מחר”, מדובר במעשה בהארכת האוליטמטום?
   אל תעזור לשמאלני הזה להרוויח זמן.

  • ניצן הגיב:

   חחחחחח באמת שמעניין אותי לדעת על בסיס איזה האשמות הוא יחטוף תביעה? אולי תשתף אותנו? יכול להיות שמקרה כזה קרה גם לי ואני בכלל לא יודע

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

   תביעה בגין מה בדיוק?

  • מרינה הגיב:

   יואב, מה לא הבנת? שכרת שם מתחם (כתובת לאתר שלך). החוזה פג, לא חידשת אותו, אז מישהו אחר שכר אותו. לא עשו לך שום דבר לא חוקי, הכל רשלנות שלך. תקנה שם מתחם אחר ופעם הבאה תנהל אותו כמו שצריך – או תשכור אדם שינהל אותו כמו שצריך עבורך. לרן אתה בכלל צריך להגיד תודה, שטרח כל כך בבהירות להסביר מה קרה. רן רק מספר על המקרה, לא אחראי לו. הוא לא זה שרכש את שם המתחם.

 2. אחד שיודע הגיב:

  יואב (קשה לקרוא לגוש כמוך צל) אתה צריך להיות יו”ר קהילת המטומטמים הישראלי

 3. יואב אליאסי הגיב:

  אני מתנצל. רנוש… אפשר תדומיין שלי חזרה? פליזוש..

 4. טוב, בוא נעשה שולם…

 5. יואב אליאסי הגיב:

  אתם מגיבים ממש לא לענין אני פגוע

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  היי!
  בתנאים היבשים שאיגוד האינטרנט הישראלי הציב לחברות שמוכרות דומיינים בהרשאתו (כגון Box וכדו’), לא נדרשות אותן חברות לעדכן את הלקוח כי הדומיין שלהם עומד לפוג, מכיוון שמדובר באחריות הלקוח. כמובן שהן עושות זאת מכיוון שזה רעיון טוב, להן וללקוחות שלהן, אך מנסיוני (בשקט בסוד, עבדתי באחת מהן) מדובר בהודעות אוטומטיות במייל בלבד ולפעמים הודעות SMS. לא קיימת חברה שתקיים שיחות טלפון לכל לקוח שהדומיין שלו עומד לפוג, ומכיוון שרק בארץ מדובר במאות אלפי דומיינים, טוב שכך.

  כמו כן, דומיין ישראלי שלא מחודש, קודם כל מפסיק לפעול (בדרך כלל יום-יומיים לאחר שעבר מועד החידוש, אך לפעמים הוא מחזיק יותר) – הוא ‘מוקפא’, כלומר שהוא לא מצביע לשום שרת DNS עד שלא יחדשו אותו, ולכן האתר לא עובד. גם אם אדם פיספס את ההודעות באימייל ושכח לחדש, בדרך כלל הוא כן ישים לב שהאתר שלו לא עובד, ובנקודה הזאת יחדש את הדומיין שלו.

  המצב הזה נשאר מינימום של 30 יום. לאחר 30 יום, הדומיין כבר עלול להימחק – מה שעלול לקרות בין היום ה30 ליום ה60 לכך שהוא פג תוקף, אך אף פעם לא מדובר ביום ידוע מראש.

  על מנת לסכם, על מנת שדומיין יימחק, על אדם גם להתעלם מתזכורות, גם להיות חסר אחריות מספיק כדי לא לבדוק זאת בעצמו, וגם לא להיות מודע בשום דרך שהדומיין כבר אינו מתפקד בין חודש לחודשיים.

  יום נעים!

 7. זומזום הגיב:

  שמישהו יגנוב לו את הפייסבוק גם

 8. ניב הגיב:

  מאמר מפורט ומעולה כדרכך בקודש!
  עוד קצת על פרוטוקול DNS ניתן לקרוא כאן:

  http://www.niv.appweb.co.il/general/dns

 9. ניקולאי הגיב:

  אתרי אינטרנט יושבים על מחשבים שנקראים ש-ר-ת-י-ם. המילה שרתים עלולה להיות מבלבלת או מפחידה מעט אך אין מה לפחד. שרת הוא בעצם מחשב, בדיוק כמו המחשב הביתי.

  ייתכן שיש לו צורה שונה או שיש לו מעבדים.

  המשפט הזה שנגמר ב “או שיש לו מעבדים” נשמע קצת לא מובן 😕 בכללי כתבה טובה והסברים מעולים. יהיה שימושי להסביר לאנשים על כך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רישום