הכינו עצמכם לצנזורה

ראש ממשלת ישראל שקל (ושוקל?) חסימת רשתות חברתיות. מה ששוקלים היום הוא המציאות של מחר אבל יש מה לעשות וכדאי להתכונן ליום שבו ישראל תתחיל לצנזר גם רשתות חברתיות.

לפי פרסומים בוואלה ובהארץ, ישראל הגיעה למצב שבו נשקלה חסימת רשתות חברתיות: טיק-טוק, פייסבוק, אינסטגרם וכו'. נתניהו אישר את החסימה ורק גורם במשרד המשפטים מנע את החסימה הזו. לא משנה מה הצד הפוליטי שבו אתם נמצאים – יש קוים שלא עוברים אותם וזה אחד מהם.

אני יכול להכנס לדיון תיאורטי כמה זה רע או על הזכות של הממשלה לצנזר. אבל בכנות? פחות מעניין אותי. אני אדם פרקטי והתגובה שלי לכל ניסיון צנזורה הוא להראות כמה קל לתקוף את הצנזורה הזו ולהפוך אותה ללא אפקטיבית. הנה מספר צעדים פשוטים שכל אחד, בלי קשר למיומנות הטכנולוגית שלו, יכול לעשות עכשיו, שכאשר יבצעו צנזורה בישראל – הצנזורה לא תעבוד. בין אם מדובר באתר סדרות ובין אם מדובר ברשתות חברתיות או כל דבר אחר.

אני מאמין בלהתכונן מראש ליום הדין. האינטרנט, הרשתות החברתיות ואתרים שונים קריטיים לרבים מהקוראים. השקעה של כמה דקות עכשיו תמנע התרוצצות מבוהלת אחר כך וסביר להניח שלא תרגישו את הצנזורה כלל ויהיה לכם אינטרנט נקי שבו תוכלו להשתמש כדי לסייע לאחרים שלא פעלו בזמן ולא יצליחו לגשת למקומות שונים ברשת.

שינוי ה-DNS

צנזורת DNS, שעליה אפשר ללמוד בקישור הזה, היא הצנזורה שמופעלת בישראל. אם ניסיתם להכנס לאתר סדרות ולא הצלחתם – זו הצנזורה שהופעלה נגדכם. איך היא עובדת בגדול? לספקית שלכם יש שרת קטן שמתרגם את שם המתחם שאתם מקלידים למספר זהות שנקרא כתובת IP. הממשלה מורה לספקית האינטרנט להחזיר כתובת שגויה כך כשאתם מנסים להכנס לאתר או לאפליקציה – היא לא תעבוד. הפתרון הוא להשתמש בשרת DNS זר ויש לא מעט כאלו. הבולטים: 1.1.1.1, 8.8.8.8, 9.9.9.9. כדי להשתמש בהם ולשבור את הצנזורה צריך לשנות את ה-DNS בכל מכשיר שהוא.זה פעולה פשוטה ביותר וחד פעמית וריכזתי את כל הסרטונים וחומרי ההדרכה לכל המכשירים בבית. עשו זאת עוד היום ואל תחכו ליום הדין. זה עניין של דקה, הפיך וקל לשימוש ומאות אלפי ישראלים עשו זאת כבר.

בדפדפנים (כרום ופיירפוקס) במחשב הנייח

בכרום: כניסה להגדרות הדפדפן-> אבטחה ופרטיות -> אבטחה -> שינוי הגדרות DNS ל-1.1.1.1 (או כל מספר אחר)

ניתן גם לראות את הסרטון הזה:

במחשב (חלונות 10) – שינוי ההגדרות שכל תוכנה במחשב תעבוד עם שרת ה-DNS

במחשב (מק)

כניסה להגדרות->network, בחירה ברשת שלכם, advanced, בחירה בטאב DNS והוספת שרת DNS

בטלפון (אנדרואיד)

בטלפון (אייפון)

למתקשים טכנולוגית בנייד

לא מסתדרים עם כל ההגדרות? יש אפליקציה מבית גוגל שמתאימה גם לאייפון וגם לאנדרואיד וגם לטאבלטים שתסדר לכם את החיים:

שימוש ב-VPN

למרות ש-VPN הוא לא כלי פרטיות, הוא מאוד יעיל נגד סוג מסוים של צנזורה. בעבר VPN היה כאב ראש גם להתקנה וגם למימון. היום יש שפע של VPNים וההתקנה היא בלחיצת כפתור ממש. מוטב לוודא שיש לכם VPN ולדעת להפעיל אותו גם על המחשב וגם על הטלפון הנייד ושיהיה מוכן לשעת הצורך. לא מצליחים להכנס לרשת החברתית/אתר החביבים עליכם למרות ששיניתם את הגדרות ה-DNS? הפעילו מייד את ה-VPN שמוכן אצלכם מראש.

ישנם לא מעט ספקי VPN חינמיים ולא חינמיים. זה שמספק גם שירות חינמי וגם שירות בתשלום הוא ProtonVPN. יש צורך להרשם לשירות ה-VPN הזה מראש ואז להתקין את האפליקציה שלו הן במחשב (חלונות או מק) והן בטלפון הנייד (אייפון או אנדרואיד). הרישום הוא קל ופשוט – יש צורך להזין מייל ולאשר אותו. אחרי זה יש לכם חשבון חינמי. ניתן לשלם כמה דולרים כדי לקבל תוספת מהירות ופרטיות ולחבר את ה-VPN על כמה מכשירים בו זמנית (אני לקוח משלם אגב, אם אתם רוצים גם להיות לקוחות משלמים ולתרום לסייברסייבר, הפודקאסט הפופולרי של נעם רותם ועידו קינן – אז אפשר דרך הקישור הזה שהוא קישור אפליאציה. אני לא מקבל ממנו שקל אבל מת על סייברסייבר)

ההתקנה של Proton היא פשוטה מאוד לכל מחשב או טלפון נייד ונעשית כתוכנה או כאפליקציה. בדף הזה יש הוראות להורדה לכל מכשיר שהוא. או פשוט, אם אתם משתמשים בטלפון, להכנס לחנות האפליקציות, לחפש ProtonVPN ולהוריד. כאשר ניתן כמובן להוריד ולהשתמש באותו חשבון גם בחלונות וגם בטלפון הנייד. אם אתם מנויים משלמים אפשר להתחבר במקביל לכמה מכשירים. בחינמי רק במכשיר אחד (כלומר האפליקציה תהיה מותקנת במחשב ובטלפון הנייד ותוכלו להשתמש רק באחד מהם בכל פעם ולא בשניהם בו זמנית).

חוץ מפרוטון יש עוד שירותי VPN רבים שמציעים שכבה חינמית. אבל אני חושב שפרוטון הם באמת הכי טובים.

איך זה נראה בפועל על גבי טלפון סלולרי? הנה סרטון שמראה את זה.

שימוש ב-Tor

אם ישראל תחליט להפוך לדיקטטורה על מלא, אז Tor, הרשת האפלה (והחינמית) היא האלטרנטיבה לכל משטר מדכא. הפעלת Tor גם על גבי המחשב וגם על גבי הטלפון היא הרבה יותר קלה ופשוטה מבעבר. בין אם התקנת דפדפן Tor במחשב או בטלפון הנייד. הבעיה היא הביצועים. נכון, לא איטיים כמו פעם אבל עדיין זו בעיה. מצד שני, זה שמור לצנזורה חזקה במיוחד שאני לא רואה אותה כרגע מופעלת בישראל. אבל טוב להוריד, לבדוק ולהכיר לפני. ושהאפליקציה והדפדפן ישבו במחשב. כשתצטרכו את "ברירת שמשון", היא תהיה שם.

בניגוד לעבר – התקנת Tor קלה ופשוטה לחלוטין וברמת התקנת אפליקציה מחנות האפליקציות על הנייד (או התקנת דפדפן על המחשב האישי). כתובת דפדפן Tor בגוגל פליי.

התקנת דפדפן Tor במחשב

התקנת אפליקצית Tor על הטלפון הנייד (אנדרואיד ואייפון)

שימוש בצעדים האלו יכין אתכם לגרוע מכל ויגן עליכם מפני צנזורה של המדינה. עבודה על ה-DNS כבר תמנע מכם צנזורה. הכנת ה-VPN בכל מכשירי הקצה תאפשר לכם, אם תופעל צנזורה חזקה יותר, להפעיל אותו מיידית ולהצליח לעקוף אותה בשניות. Tor מוכן יסייע לכם במקרי חירום אמיתיים, אם הממשלה תחליט ללכת על דיקטטורה במאה אחוז.

יש סיכוי שהניסיונות והרעיונות לחסימות רשתות חברתיות ושירותים נוספים יהיו האחרונים – אבל מהניסיון שלי? מה שמתחיל כרעיון שלא עולחה על הדעת עובר למציאות. ולדברים כאלו כדאי להערך מראש. במיוחד אם הפרנסה שלכם נסמכת על רשתות חברתיות ועל האינטרנט אבל לא רק.

פוסטים נוספים שכדאי לקרוא

פתרונות ומאמרים על פיתוח אינטרנט

SSG עם next

אחרי שלמדנו במאמר הקודם מה זה SSR והבנו שלא מדובר בקליע כסף שפותר את כל הבעיות שלנו, נלמד על SSG שיכול להקל על כמה מהבעיות של SSR.

עבודה בהיי טק

איך מראיינים סניורים?

השיטה שלי לבדיקת התאמה טכנית למתכנתות ולמתכנתים בכירים עם כמה שנות ניסיון.

גלילה לראש העמוד