אל תאבדו את הדומיין שלכם

כדאי תמיד להשאר מעודכנים! הרשמו לעדכונים של האתר במייל! - המייל יישלח כל יום ראשון בעשר בבוקר ויכיל אך ורק את המאמרים שהתפרסמו באינטרנט ישראל. ללא ספאם, ללא הצפות, ללא בלגנים. אם יש לכם טלגרם, בדקו את ערוץ הטלגרם של האתר שבו אני מעדכן על פוסטים חדשים 🙂

השפעה ציבורית היא היכולת לכתוב ולהגיע לקהל גדול. כשאני כותב באתר הזה למשל, מה שנכתב בו מגיע לקהלים גדולים וכך אני יכול לקדם אג׳נדות שחשובות לי – למשל חשיבות הבדיקות אוטומטיות, תקנים חדשים של ג׳אווהסקריפט וכו׳.
הרבה מאוד אנשים משתמשים בפייסבוק על מנת לקדם את האג׳נדות שלהם ולהשפיע. מרטינות כלפי חברות מסחריות ועד אג׳נדה פוליטית. לא מעט אנשים משקיעים לילות כימים וכותבים מאמרים ברשת הפייסבוק שזוכים לעתים להשפעה גדולה. יש לא מעט אושיות רשת בפייסבוק שזוכות להשפעה גדולה – אנשים כמו יואב אליאסי למשל, שמשקלו בזירה הציבורית גדול מאוד בזכות הסטטוסים, התמונות והדברים שהוא כותב. מה הבעיה בפייסבוק? שכל יכולת השפעה בפייסבוק היא יכולת השפעה על תנאי. מספיק שמנהל זוטר בפייסבוק ילחץ על כפתור וכל יכולת ההשפעה שלך תתפורר כמגדל קלפים בטורנדו. תשאלו למשל את אבי לן, עד לפני כמה שנים אחד מהאנשים החזקים בפייסבוק בזכות ׳סטטוסים מצייצים׳ או את כלי התקשורת שרועדים מפחד מול המנהלים של פייסבוק.
אחת מהדרכים להתנתק מפייסבוק הוא אתר עצמאי שאינו כפוף לאיש. אני כותב לא מעט דברים שעלולים לגרום לפייסבוק להשבית את החשבון שלי. אך אני כותב אותם באתר שלי ואותו פייסבוק לא יכולה לסגור. אתרים חזקים מחזיקים גם ברשימת תפוצה של מנויים ומחזיקים נוכחות דיגיטלית מרשימה במקומות אחרים שאינם פייסבוק.

אך תחזוקת אתר היא עניין לא קל, כך גילה למרבה הצער יואב אליאסי הידוע בכינויו ׳הצל׳. אליאסי, שהתפרסם בתור זמר ראפר בשנות התשעים, הפך לאושית פייסבוק מרשימה. הפוסטים שלו זוכים לאלפי לייקים ושיתופים. נפלא מבינתי מדוע זה כך – אבל השפעה ציבורית זו השפעה ציבורית ולאליאסי רצון לגיטימי לשמר אותה. לפיכך הוא הקים אתר בשם vmk.co.il. למה vmk? כי זה מה שמקבלים כאשר מקלידים ׳הצל׳ באנגלית. למרבה הצער, הראפר לא לקח בחשבון שיש עלויות מסוימות לאתר.

האתר של הצל - צילום על ידי אתר המזבלה

האתר של הצל – צילום על ידי אתר המזבלה

כאשר אנו בונים אתר, אנו חייבים לזכור שהעלות אינה מסתכמת בבניית האתר וקניית הדומיין אלא יש עלויות נוספות. העלות הראשונה היא אחסון האתר. אתר חייב להמצא על שרת. שרת הוא פשוט מחשב שמחובר לרשת. אפשר (אם אתם מבינים מספיק) להשתמש במחשב ביתי, אבל ברוב המקרים משתמשים בשרת שיתופי שמסופק על ידי ספק אחסון המספק גם ממשק נוח לחיבור למחשב ותפעול האתר. העלות היא עלות שנתית. כמו כן, כדאי לחתום על חוזה תחזוקה עם בונה האתר. חוזה התחזוקה מאפשר לבעל האתר ׳ראש שקט׳. במסגרת חוזה התחזוקה, בונה האתר מעדכן את האתר, מגבה אותו ומתחייב להעלות אותו לאחר תקלה/פריצה. עלות נוספת היא עלות הדומיין. דומיין הוא שם האתר (כמו internet-israel למשל).

העלויות הללו הן לא יקרות במיוחד. אחסון הוא באיזור ה-400 שקלים לשנה במקומות איכותיים ויכול להגיע ל-200 שקלים במקומות יותר זולים. דומיין הוא 60 שקלים לשנה וחוזה תחזוקה זול יכול להגיע גם הוא ל-400 ש״ח לשנה. 1,000 שקלים בשנה בדרך כלל יספיקו לתחזוקה סבירה של אתר. לא סכום שאי אפשר לעמוד בו אבל סכום שחייבים לקחת אותו בחשבון לפני שמקימים אתר. לאתר יש גם עלות אחרי ההקמה.

או שאליאסי שכח (שגיאה חמורה שמדובר בדמות שאמורה להיות ציבורית) או שבגלל היותו פושט רגל ייתכן שלא הצליח לעמוד בתשלום של 60 השקלים עבור חידוש הדומיין ותוקפו פג. דומיינים לא נקנים לנצח אלא נקנים לתקופות קצובות. בדרך כלל לשנה או שנתיים ונעשה להם חידוש אוטומטי על מנת שיישארו בחזקת הקונה. כשלון לשלם את האגרה השנתית יגרום לדומיין לפוג. כאשר תוקפו של הדומיין פג, כל מאן דבעי יכול לקנות אותו. זה בדיוק מה שקרה במקרה הזה. הדומיין vmk.co.il נקנה על ידי אדם שיש לו תוכניות עסקיות בנוגע אליו. אבל נכון לעכשיו הוא בחר לקדם בו נושא חשוב: אגודת אדי לתרומת אברים. למרבה הצער, מר אליאסי שונא ומתעב את אדי מסיבה שנפלאה מבינתי עד כה. למרות שאגודת אדי חשובה לדעתי, זכותו של כל אדם להתנגד לה וזו כמובן זכותו המלאה של אליאסי. אני כמעט בטוח שאליאסי חורק שיניים כאשר הוא רואה איך האתר שהוא השקיע בו עמל רב מקדם מטרות שמנוגדות לדעתו.

אתר vmk.co.il

אתר vmk.co.il

ביררתי בנוגע לאתר החדש עם הבעלים החדש ונמסר לי כי ״על הדומיין יקום אתר שיעסוק ב-Virtual Machine. האתר יתאר את הסכנה העלולה להגרם מהפעלה לא נכונה של Virtual Machines וכיצד יצירת סביבה מקבילה ומדומה, לעיתים אף לא מדוייקת המספקת נתונים שגויים ושיקריים יכולה לגרום לנזקים גדולים.״.

אם אתם לא רוצים לעמוד במצב שבו אליאסי עומד – כדאי שתבדקו שאתם מסוגלים לעמוד כלכלית בעלות תחזוקת האתר. כדי שמתחרה או אדם אחר לא יהנו מפירות עמלכם.

גילוי נאות:
אני חתום על כרטיס אדי ובנוסף אני ממש שונא את האופנה של שנות התשעים.

הערה מאוחרת: אם אתם דמות ציבורית, בחיים אל תתנו לדומיינים שמצויינים בפירוש בדף הפייסבוק שלכם לפוג סתם כך.

הפרופיל של אליאסי בפייסבוק. האתר vmk.co.il מצויין שם בפירוש

הפרופיל של אליאסי בפייסבוק. האתר vmk.co.il מצויין שם בפירוש

כדאי תמיד להשאר מעודכנים! הרשמו לעדכונים של האתר במייל! - המייל יישלח כל יום ראשון בעשר בבוקר ויכיל אך ורק את המאמרים שהתפרסמו באינטרנט ישראל. ללא ספאם, ללא הצפות, ללא בלגנים. אם יש לכם טלגרם, בדקו את ערוץ הטלגרם של האתר שבו אני מעדכן על פוסטים חדשים 🙂

אהבתם? לא אהבתם? דרגו!


תגיות: פורסם בקטגוריה: חדשות אינטרנט

אל תשארו מאחור! יש עוד מה ללמוד!

17 comments on “אל תאבדו את הדומיין שלכם
 1. חסוי הגיב:

  האינטרנט עשה טובה לעולם.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  התכוונתי ללחוץ חמישה כוכבים, אבל לא ברור איזה צד זה חמישה ואיזה צד זה אחד. יצא אחד, בטעות…

 3. פרטנר הגיב:

  אוהב את המאמרים, למה הניגוח ביואב…

 4. ailaG הגיב:

  זה אפילו יותר זול, אפשר להפנות (CNAME) את הדומיין לפייסבוק ואז לא צריך לבנות אתר או לתחזק אותו (אם לא רוצים תכנים ועצמאות מגזירות פייסבוק)
  ואז זה כמה עשרות שקלים לשנה.

 5. יוזה הגיב:

  מעולה! יואב אליאסי הוא בדיחה ודואג לנגח את עצמו, לא צריך להוסיף כלום.

 6. אסף הגיב:

  לאתר בנושא Virtual Machines יש חשיבות גדולה, הרבה יותר מהלהקה של פושט הרגל אליאסי. מחכה בכליון עיניים להעלאתו.

 7. דומיניק הגיב:

  מאמין שגם לפושט רגל יש כסף לחדש דומיין, לא פעם ראשונה שדומיין נלקח למפורסם בגלל חוסר תשומת לב, לפחות במקרה הזה אפשר לומר שהמטרה מקדשת את האמצעים!

 8. שי דשא הגיב:

  הוא שונא את אדי כי הם נותנים איברים גם לערבים :\

 9. יויו הגיב:

  חחחחח אכל תחת אליאסי חחחחחח

 10. הצל הגיב:

  כל הכבוד

 11. יוסי הגיב:

  פרט לא נכון לגבי חידוש דומיין אוטומטי. תשלום האגרה עבור חידוש שם מתחם (דומיין) ישראלי בסיומת co.il / org.il משולם לארגון האינטרנט הישראלי דרך רשמים מוסמכים. לחלק מהרשמים יש אפשרות לחידוש אוטומטי בממשק ניהול הדומיין ולחלק מהרשמים אין את האופציה. כל הרשמים המוסמכים בישראל שולחים מספר הודעות במייל לפני תפוגת הדומיין וגם לאחריו. וכך באופן חוקי הבעלים החדש של הדומיין VMK.CO.IL המתין בסבלנות לאחר אי חידוש הדומיין למחיקתו וברגע שהתפנה לרישום מחדש מיד הגיש בקשה לרישום הדומיין כדומיין חדש. לצל יש אפשרות משפטית לתבוע את הרוכש החדש רק במקרה שהוא מפר סימן מסחרי רשום. (ולא נראה לי שהשם VMK הוא סימן מסחרי רשום של גוף כלשהו בישראל). בהצלחה לכל הצדדים. ואחלה אתר זה פה INTERNET-ISRALEL.

 12. אורן הגיב:

  אליאסי באמת טיפוס דוחה והוא מושך את כל תשומת הלב אליו. השאלה החשובה היא האם מעבירים אנשים לראש התור בתרומת איברים בגלל שיקולים זרים שלא קשורים לשיקולים רפואיים מקצועיים.

 13. סמי הכב הגיב:

  זא אתה מעודד גניבת רכוש מאנשים ?

 14. בודהה הגיב:

  או שאליאסי שכח (שגיאה חמורה שמדובר בדמות שאמורה להיות ציבורית)

  אנא תקן לעברית תקינה –

  או שאליאסי שכח (שגיאה חמורה !כש!מדובר בדמות שאמורה להיות ציבורית)

 15. בודהה הגיב:

  נ.ב –
  יש באג בתגובות,
  כאשר בוחרים ״רישום״ בטופס התגובה,
  האופציה הראשונה בקופסת הבחירה היא:
  ״א להירשם״
  נראה לי שהכוונה היא ״לא להירשם״

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רישום