רעידות במכשיר הסלולרי של המשתמש באמצעות vibrate API

כדאי תמיד להשאר מעודכנים! הרשמו לעדכונים של האתר במייל! - המייל יישלח כל יום ראשון בעשר בבוקר ויכיל אך ורק את המאמרים שהתפרסמו באינטרנט ישראל. ללא ספאם, ללא הצפות, ללא בלגנים. אם יש לכם טלגרם, בדקו את ערוץ הטלגרם של האתר שבו אני מעדכן על פוסטים חדשים 🙂

האמת היא שכבר כמה שנים רציתי לכתוב על העניין הזה ופשוט לא הספקתי. מדובר בפיצ’ר אולטרא מעצבן שעלולות להיות לו גם סכנות אבטחה אבל הוא גם יכול להיות שימושי עבור חלק (כנראה קטן) מהאפליקציות. הדבר המעצבן והמסוכן? אין דרך, כרגע, למנוע אותו.

אם יש לכם כרום על אנדרואיד, כמו רוב האוכלוסיה, ליחצו על הכפתור הזה:

אתם תחושו בזמזום ממש ממש מרגיז. למה? כי השתמשתי ב-Vibrate API. ממשק שעובד בדפדפני כרום ופיירפוקס (וגם על דפדפנים אנדרואיד נייטיב) באנדרואיד בלבד. לא באייפון. הממשק הזה מאפשר לאתרים להפעיל את אופצית הרטט בטלפון.

גם ממש קל להשתמש בו. הוא חשוף באמצעות navigator.vibrate. המתודה הזו מקבלת או מספר – שמייצג את משך הזמזום. משהו בסגנון:

navigator.vibrate(500);

הקוד שלעיל יבצע זמזום של 500 מילישניות באופן חד פעמי.

אפשר להעביר גם מערך המייצג תבנית – המספר הראשון מייצג את משך הזמזום, השני את ההפסקה. השלישי את משך הזמזום השני, הרביעי את ההפסקה וכך הלאה. למשל התבנית הזו:

navigator.vibrate([500, 250, 500, 250, 500, 250, 500, 250, 500, 250, 500]);

יעשה מספר זמזומים: 500 מילישניות מייד, אחרי זה הפסקה של 250 מילישניות, אחרי זה עוד 500 מילישניות זמזום וכך הלאה.

טוב, הממשק הזה הוא די פשוט ואם מישהו צריך הדגמה – יש את האתר הזה עם דוגמאות פשוטות יחסית. אבל מה? אתם יכולים להפעיל את vibrate רק לאחר קבלת פידבק אמיתי מהמשתמש – כלומר בלחיצה על המסך על אלמנט מסוים (למשל) או פוקוס.

זה עלול להיות שימושי אם המשתמש שלכם באמת רוצה להשתמש באתר שלכם וצריך לקבל חיווי פיזי. אבל ברוב הפעמים הפיצ’ר הזה הוא לא רק לא שימושי אלא אתרי סקאם וספאם משתמשים בו כדי להלחיץ משתמשים. לא מעט פעמים, במיוחד באתרים מפוקפקים, האתר מקפיץ לכם התראה של “תתקינו שיט” עם הזמזום הזה במטרה להלחיץ את המשתמש.

הפתרון הוא פשוט: לסגור את הלשונית. מה שמרגיז הוא שאין דרך למנוע את ה-navigator.vibrate וזה עלול להטריד ממש משתמשים. פה אנחנו נכנסים כמפתחי ווב לתמונה – אם מישהו ממי שאתם מכירים (הורים, ילדים, חברים, אנשים אקראיים ברחוב) פונה אליכם בתלונה שהטלפון כל הזמן מזמזם לו – הדבר הראשון שצריך לעשות זה לסגור את הלשונית בדפדפן. וגם מומלץ להסביר להם, מראש, שאם זה קורה זה מה שצריך לעשות.

כדאי תמיד להשאר מעודכנים! הרשמו לעדכונים של האתר במייל! - המייל יישלח כל יום ראשון בעשר בבוקר ויכיל אך ורק את המאמרים שהתפרסמו באינטרנט ישראל. ללא ספאם, ללא הצפות, ללא בלגנים. אם יש לכם טלגרם, בדקו את ערוץ הטלגרם של האתר שבו אני מעדכן על פוסטים חדשים 🙂


אל תשארו מאחור! יש עוד מה ללמוד!

7 comments on “רעידות במכשיר הסלולרי של המשתמש באמצעות vibrate API
 1. Baruch Rothkoff הגיב:

  מעניין, אצלי אין רטט. אני בכרום באנדרואיד…

  • משתמש אנדרואיד הגיב:

   גם לי זה לא עובד בchrome אבל בfirefox כן

  • פישפש הגיב:

   שמתי לב שהחופש בגוגל אנדרואיד יורד לאחרונה. פיצ’רים חסרים וחוסר יכולת לבטל/לשלוט על פיצ’רים החח ממערכת הפעלה העלובה הבסיסית aosp עד לדפדפנים ואפליקציות מה suite. כנראה ככה זה כשכל הווב מוסחר בשביל תעשיינים מצחינים וחזירים.

 2. יהושע ב. הגיב:

  אם אתה חושב שזה בעיית אבטחה, תפתח על זה פוסט בפורום של גוגל במקום המתאים

 3. חתול הגיב:

  פיירפוקס מבקש הרשאה לרטט ולא מפעיל סתם. עוד סיבה להשתמש בפיירפוקס.

 4. כבר לא משתמשים בפיירפוקס יותר.

  בנוסף לגוגל כרום, יש לו גם אופציה שקבל הודעות מהאתר אינטרנט בלחיצה על אישור ל NOTIFICATION הבעייה זה שכל אתר מבקש אישור לזה, ובמיוחד האתרי פירסום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רישום