פרופיל GitHub הוא הכרחי למפתחים ולכאלו שמחפשים אותם

כדאי תמיד להשאר מעודכנים! הרשמו לעדכונים של האתר במייל! - המייל יישלח כל יום ראשון בעשר בבוקר ויכיל אך ורק את המאמרים שהתפרסמו באינטרנט ישראל. ללא ספאם, ללא הצפות, ללא בלגנים. אם יש לכם טלגרם, בדקו את ערוץ הטלגרם של האתר שבו אני מעדכן על פוסטים חדשים 🙂

האם יש מישהו שהוא מפתח ואינו מכיר את גיטהאב? בשנים האחרונות גיטהאב הפכה להיות המקור של המון פרויקטים בקוד פתוח – ממודולים של node.js ועד לפרויקטים של דוט.נט. למי שעדיין לא יודע, גיטהאב הוא מאגר לתוכנות שבנויות עם גיט. עבור תוכנות של קוד פתוח, גיטהאב הוא חינמי. כל אחד יכול לפתוח שם חשבון ולהעלות אליו מה שבא לו. יותר חשוב: כל אחד בעולם יכול לשכפל את הפרויקטים שמאוכסנים שם, לשנות אותם ואף לפתוח pull request (בקשות לשינוי) למנהלי הפרויקט המקורי כדי שיכניסו את השינויים. גיטהאב היא בעצם רשת חברתית לתוכנות שהפעילים בה יוצרים תוכנה או תורמים לתוכנה. כל אחד יכול לראות את הפרופיל של כל מפתח שם ולראות איזה פרויקטים הוא יצר ולאיזה פרויקטים הוא תרם. אפשר גם לראות את האינטראקציה בין המפתח לקהילה שסובבת את המוצר. אם אני, למשל, תורם קוד לפרויקט של מישהו אחר, אני צריך ליצור איתו קשר (בדרך כלל באופן פומבי באמצעות issue באתר), להסביר את השינוי ולהגיב לבקשות שונות שלו או של אנשים אחרים שמשתמשים במוצר.

השימוש בגיטהאב הוא מאוד אינטאוטיבי למפתחי ווב וחודר יותר ויותר גם לתחומי תוכנה אחרים. במיוחד מאז שמיקרוסופט מעורבת בגיטהאב. גם לא רק לתוכנה, אגב. יש אפילו ממשלות כמו ממשלת גרמניה שהכניסו חוקים לגיטהאב ומנהלות את הדיונים עם הציבור באמצעות גיטהאב.

בשנים האחרונות, יותר ויותר מגייסים נעזרים בפרופיל הגיטהאב של המפתחים כדי לקבל יותר מידע על היכולות הטכניות שלהם ועל היכולות שלהם לעבוד בצוות או החדשנות שלהם. אם למשל אני רואה בגיטהאב שהמפתח מקפיד על תהליכי devops של המוצר שלו, או פעיל בפרויקטים שמערבים devops, אז אפשר להיות בטוח למדי שהוא מודע לחשיבות התהליך הזה. אם אני צריך מישהו שיוביל את תהליכי האינטגרציה שלי, זה סימן מאוד מעודד. אם אני צריך מתכנת מוביל בצוות רב לאומי, ואני רואה בפרופיל הגיטהאב שלו שהוא מצליח להשתלב בכמה פרויקטים של קוד פתוח, מצליח לגשר מעל פערי שפה/פערים תרבותיים ולתקשר עם מתכנתים אחרים מהעולם – זה סימן שהוא יצליח גם לעשות את זה בעבודה הרגילה.

באופן עקרוני, פרופיל גיטהאב פעיל (הוא לא צריך להיות מאוד פעיל), הוא כרטיס ביקור מצוין שמראה גם על יכולות תכנות וגם על יכולות אחרות. גם הוא יכול לסייע מאוד בראיון הטכני. לי כמראיין, הרבה יותר נעים ונוח לדבר על קוד שהמועמד כבר כתב. גם יותר קל לי לראות את הנטיות הטבעיות שלו – האם הוא מעדיף פשטות בתחזוקה או יעילות קוד? מתי, איך והאם הוא יקריב איכות על מהירות? גם למרואיין יותר נעים ונוח לדבר על קוד שהוא כתב ומכיר מאשר לקבל שאלות תיאורטיות. יש מקומות שפרופיל הגיטהאב אפילו מחליף את הראיון הטכני כמעט לחלוטין. אם אני רואה שהמועמד כתב המון קוד PHP, אני יכול לדלג בקלילות על שלב ה’לשאול אותו שאלות טריוויאליות על PHP’.

אבל אין טוב בלי רע ויש גם ביקורת משמעותית על שימוש בגיטהאב בהקשר של מציאת עבודה. חלק מהמבקרים טוענים, בצדק רב, שלהרבה מפתחים מסורים אין את הזמן או את האנרגיה להשקיע בקוד מעבר לשעות העבודה שלהם. נכון שעבור חלק מהמפתחים (במיוחד המפתחים הטובים) המקצוע הוא גם תחביב משמעותי. אבל לא תמיד זה אפשרי לשלב ביניהם וגם עבור מתכנתים שממש נהנים ממה שהם עושים יש גבול למה שהם יכולים לעשות.
חלק נוסף מהמבקרים טוענים שגיטהאב באופן עקרוני זו פריבילגיה של מעמד סוציו אקונומי. רק אנשים שיש להם זמן פנוי וכסף יכולים להשקיע באופן משמעותי בקוד פתוח. אדם צעיר ממשפחה מבוססת יכול להשקיע זמן ואנרגיה בפרויקטים בגיטהאב. הוא לא צריך לעבוד בעבודות פרילנס מעבר לעבודה הרגילה. גם אם יש לו ילדים, יש לו מספיק כסף להעסיק מישהו שיטפל בבית ובילדים. השוו אותו למתכנתת חרדית שצריכה גם לעבוד במשרה מלאה, גם לתמוך כלכלית בבעלה וגם לטפל בילדים. היכולת שלה יכולה להיות הרבה יותר טובה משלו, אבל כיוון שאין לה לא זמן פנוי ולא כסף לרכוש את הזמן הפנוי הזה, לה לא יהיה פרופיל גיטהאב.
בנוסף, לא כל מי שבוחן את פרופיל הגיטהאב אוחז בידע הטכני המאפשר לו לקבל את המסקנות הנכונות מהפרופיל הזה. אני אומר את זה בעדינות: לא חסר מקרים של אנשי כוח אדם שיתייגו מישהו באופן הכי לא נכון שאפשר כי הם השתמשו בכלי ניתוח פרופילים לגיטהאב (ויש כאלו).

המצדדים בגיטהאב יסבירו שדווקא היכולת של כל אחד לתרום קוד היא ‘המשווה הגדול’ ומאפשרת גם לאנשים חסרי ניסיון ו/או השכלה אקדמית בתחום להצליח להתברג בו. עבודה בפרויקטים בגיטהאב מקנה ידע רב ויכולות משמעותיות. הרבה מאוד מעסיקים כן מחשיבים תרומת קוד משמעותית בגיטהאב כניסיון ותרומה לקוד פתוח היא בהחלט דרך לגיטימית להתגבר על משוכת חוסר הניסיון.

כיום ברוב המקומות, במיוחד בפיתוח ווב, כן מסתכלים על הפרופיל שלך בגיטהאב. האם זה טוב? האם זה רע? לכל אחד יש את הדעה שלו. אבל העצה שלי למי שמחפש עבודה ורוצה להתברג בתחום היא לפתוח פרופיל בגיטהאב ולהתחיל לתרום קוד. באופן אישי, הפרופיל שלי בגיטהאב יכול להיות הרבה יותר פעיל, אבל אני די מרוצה ממנו. האם הוא מראה את כל היכולות שלי? ממש לא.

כדאי תמיד להשאר מעודכנים! הרשמו לעדכונים של האתר במייל! - המייל יישלח כל יום ראשון בעשר בבוקר ויכיל אך ורק את המאמרים שהתפרסמו באינטרנט ישראל. ללא ספאם, ללא הצפות, ללא בלגנים. אם יש לכם טלגרם, בדקו את ערוץ הטלגרם של האתר שבו אני מעדכן על פוסטים חדשים 🙂

אהבתם? לא אהבתם? דרגו!


תגיות: פורסם בקטגוריה: למפתחי ובוני אתרי אינטרנט

אל תשארו מאחור! יש עוד מה ללמוד!

2 comments on “פרופיל GitHub הוא הכרחי למפתחים ולכאלו שמחפשים אותם
 1. רינה, אופקים הגיב:

  שיעבדו בחברת קוד פתוח או בחברה שתורמת המון לקוד פתוח 🙂

 2. א הגיב:

  כמו לכל כלי – יש לו יתרונות וחסרונות, וצריך להשתמש בו בחכמה.
  גם ל”קורות חיים” סטנדרטיים יש כמעט את אותם יתרונות וחסרונות, בהתאמה המתבקשת.
  מדוע בכל זאת משתמשים בהם? כאשר יש עומס רב, ובקשות רבות מצד העובדים, ומצד שני צורך למצוא מועמד מתאים ובמהירות – אתה משתמש במירב “קיצורי הדרך” שיש לך.
  קיצורי דרך כמו קיצורי דרך – לעיתים מובילים למבוי סתום.
  אז מצד אחד ניתן להגיע לתוצאות נהדרות ובמהירות בעזרת הכלים הנ”ל, ומצד שני יש להיזהר מהמלכודות שהם טומנים בחובם. זו הדילמה הקבועה של מגייס כ”א.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רישום