איך רוכשים ניסיון בעולם ה-Web?

מענה לבעיה מציקה במיוחד עבור אלו שמתחילים את דרכם בתחום.

בשנתיים האחרונות, ככל שאנו נחלצים מהמיתון של שנת 2008 (וכנראה נכנסים למיתון חדש או-טו-טו, אבל זה כבר סיפור אחר) הולכת וגוברת הדרישה למתכנתי ווב, כאשר בזמן האחרון יש מצוקה של ממש בהשגת מתכנתי PHP שמתמחים במערכות שונות (וורדפרס, ג'ומלה, דרופל ופריימוורקים שונים).

לא מעט אנשים שסיימו קורסים, תואר במדעי המחשב או בוגרי הסבות למיניהם לא יסכימו עם המשפט הזה. לא מעט ראשי צוותים, מנהלי פיתוח ואנשי/נשות כוח אדם יסכימו מאד עם המשפט הזה. מהיכן נובע הדיסוננס הזה? מדוע יש מחסור בשוק למרות לא מעט בתי ספר שמשחררים מדי כמה חודשים מאות אנשים לשוק? התשובה נעוצה בניסיון.

בשוק של היום מתכנת עם ניסיון הוא המלך ומתכנת ללא ניסיון הוא חסר ערך (כלכלי, כן? אני לא נכנס לשיפוט של בני אדם). המצב עלול לתסכל מאד בוגרי תואר ראשון ובוגרים של קורסים שונים שהשקיעו זמן וכסף רבים ולא מצליחים להשתלב בשוק העבודה. הרבה פעמים אנשים נגררים לתסכול של ממש לאור הדיסוננס שנוצר בין התדמית של שוק ההייטק המצליח עם המשכורות הגבוהות והציפיות של הסביבה שלאחר השגת המקצוע יהיה אפשר להרוויח לא מעט כסף. לבין המציאות שבה מאד קשה/בלתי אפשרי להשתלב בשוק העבודה ללא ניסיון.

עולה השאלה – אז מאיפה לעזאזל אפשר לרכוש את הניסיון שנידרש להשתלבות בשוק? הרי כולם, כולל עבדכם הנאמן, היו פעם חסרי ניסיון. התשובה לשאלה הזו היא די פשוטה – את הניסיון הראשוני רוכשים לבד, לא אצל המעביד.

לאחר שיש לנו מספיק ידע בשפת תכנות – אפשר להתחיל בעצם לייצר את הניסיון? איך מייצרים את הניסיון? באמצעות השתלבות בפרויקטים מבוססי קוד פתוח ותרומת קוד חזרה לקהילה. בין אם מדובר בתרומה לקהילה דוברת העברית ובין אם מדובר בתרומה לקהילה העולמית.

כאשר אנו תורמים קוד, אנו בעצם משתלבים בצוות של מתכנתים אמיתיים, לומדים לעבוד עם אנשים אמיתיים שיש להם ידע יותר רב משלנו, רוכשים ניסיון בתכנות אמיתי הכולל Code Review, Revision control ואלמנטים נוספים שאי אפשר ללמוד בקורס. העבודה שלנו עומדת למבחן אמיתי אצל מתכנתים אמיתיים והתרומה שלנו, לאחר הקבלה שלה, תשמש אנשים אמיתיים בפרויקטים אמיתיים.

ההשתלבות בפרויקטים של קוד פתוח חשובה הרבה יותר, לפחות לטעמי, מכל פרויקט גמר שהוא. נכון שהיא קשה יותר ומחייבת מאמץ וזמן – אבל התרומה היא אדירה. כיוון שהניסיון שצברתם יחשב כניסיון של ממש ויאפשר לכם לקבל את העבודה הראשונה.

אם אתם סיימתם קורס או בוגרי תואר ראשון במדעי המחשב ורוצים להשתלב בעולם הווב אך לא מקבלים את הצ'אנס – תיבנו לעצמכם את הצ'אנס הזה!

פוסטים נוספים שכדאי לקרוא

צילום מסך של סוואגר
יסודות בתכנות

openAPI

שימוש בתשתית הפופולרית למיפוי ותיעוד של API וגם הסבר בסיסי על מה זה API

גלילה לראש העמוד